Руската корпорация „Росатом” е готова вместо двата блока на АЕЦ „Белене” в България да построи един блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй”.
„Клиентът винаги има право,” заяви генералният директор на държавната фирма, цитиран от ИТАР-ТАСС, като добави нещо в духа на „Всеки каприз за парите си”.
Наред с това обаче Кириенко предупреди, че новият проект ще изисква продължителна подготовка, като по думите му тя вече тече активно. Работило се и по разрешаването на имуществените въпроси, включително заплащането на вече извършените дейности.
Директорът на „Росатом” се отнася „позитивно” към българските планове за строеж на нов блок в Козлодуй. По негово мнение обаче това не е много оправдано от икономическа гледна точка.
„Белене беше най-евтиният проект за оборудване на атомна електроцентрала в Европа, не изискваше инвестиции от България, всички останали централи струват повече,” каза Сергей Кириенко. „Но това е в правото на българското правителство, ни се отнасяме към това с пълно уважение.”
Шефът на „Росатом” посочи, че има „маса въпроси”, на които българските специалисти трябва да отговорят – „какво ще се прави с вече готовото и поръчаното оборудване за „Белене”, може ли да бъде преместено и т.н.” За това, според Кириенко, ще са нужни 2 – 3 години.
„В най-добрия случай строежът (на 7 блок в „Козлодуй”) ще започне след три – четири години, защото трябва да се спазят и всички международни правила за безопасност,” прогнозира ръководният кадър на „Росатом”.
Ядреният остров на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" може да бъде построен единствено от "Атомстройекспорт" и "Росатом". Това пък призна пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Изказването на Добрев дойде във вторник часове след това на зам.-генералния директор на „Росатом” Кирил Комаров, който оповести, че България предлага на Русия да участва в оборудването на блока.