В понеделник сирийците се събудиха за обнадеждаващо, макар и несигурно бъдеще, след като бунтовниците превзеха столицата Дамаск и президентът Башар Асад избяга в Русия, пише в анализ агенция Ройтерс.

Това се случва след 13 години гражданска война и повече от 50 години управления на семейство Асад (Башар Асад е начело на държавата 24 г. – от 2000 г. Преди това близо 30 години управлява баща му Хафез Асад – от 1971 г. до 2000 г.).

Светкавичният напредък на съюза, оглавяван от „Хаят Тахрир ал Шам“, бивш филиал на „Ал Кайда“, е идна от повратните точки в историята на Близкия изток. Падането на Асад заличи бастиона, от който Иран и Русия упражняваха влияние в арабския свят.

Москва даде убежище на Асад и семейството му. Много правителства приветстваха края на автократичното управление на Сирия.

Президентът на САЩ Джо Байдън коментира, че Сирия е в период на риск и несигурност, но за първи път от години нито Русия, нито Иран, нито „Хизбула“ имат влиятелна роля там.

„Хаят Тахрир ал Шам“ все още е определяна като терористична група от САЩ, Турция и ООН, въпреки че години наред опитваше да изчисти имиджа си, за да успокои международната общност и малцинствените групи в Сирия.

Свалянето на Асад ограничава способността на Иран да разпространява оръжия сред своите съюзници и може да струва военноморската ѝ база в Средиземно море.

Освен това може да позволи на милиони бежанци, разпръснати повече от десетилетие в лагери в Турция, Ливан и Йордания най-накрая да се завърнат у дома.

 

Какво предстои?

Бунтовниците са изправени пред сложната задача да възстановят и управляват държава след война, оставила стотици хиляди жертви, градове разбити на пух и прах и икономика, изтощена от санкции. Сирия ще има нужда от милиарди долари помощ.

„Нова история, братя мои, се пише в целия регион след тази велика победа“, обяви вчера лидерът на „Хаят Тахрир ал Шам“ Ахмед Шаара, известен с прякора Абу Мохамед Джолани.

Снимка: btvnovinite.bg

Говорейки пред огромна група хора в неделя в джамията Омаяд в Дамаск, място с огромно религиозно значение, Ахмед Шаара каза, че с упорит труд Сирия ще бъде „фар за ислямската нация“.

Джолани е сунитски мюсюлманин. Сунитите са мнозинството в Сирия, но страната е дом на широк спектър от религиозни групи, включително християни и  алауити, към които принадлежеше Асад.

Премиерът на Сирия Мохамед Джалали каза пред Sky New Arabia, че е готов да се срещне с Джолани и да предостави документи и помощ за предаването на властта. Той уточни, че няма отговор за съдбата на сирийската армия.

Полицейската държава на Асад беше известна като една от най-суровите в Близкия изток със стотици хиляди политически затворници, държани в ужасяващи условия.

Снимка: Reuters

В неделя въодушевени, но и объркани затворници излязоха на свобода. Събраните семейства плачеха от радост. Новоосвободени затворници бяха заснети да тичат по улиците на Дамаск, вдигнали ръце, за да покажат колко години са били в затвора.

Организацията „Бели каски“ съобщи, че е изпратила екипи за спешна помощ да търсят скрити подземни клетки, в които се смята, че все още има задържани.

С комендантски час, обявен от бунтовниците, Дамаск беше спокоен след зазоряване в понеделник – магазините бяха затворени, а улиците в града бяха почти празни. 

 

Реакцията на света

Бързината, с която бунтовниците превзеха Дамаск, изуми света и предизвика празненства сред сирийската диаспора в различни държави.

В Сидни сирийци обикаляха с коли, докато развяваха сирийски знамена, танцуваха по улиците и пускаха фойерверки.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че падането на Асад се дължи на ударите, които Израел е нанесъл на Иран и ливанския му съюзник „Хизбула“, някогашна опора на силите за сигурност на Асад.

Тел Авив прехвърли танкове през границата към демилитаризираната буферна зона със Сирия, за да предотврати разпространението на вълненията там, но заявява, че възнамерява да стои настрана от конфликта.

Снимка: Reuters

Израелската армия публикува в понеделник снимки на своите сили в района на сирийската планина Хермон, на границата с Ливан и близо до окупираните от Израел Голански възвишения.

Централното командване на САЩ съобщи, че неговите сили са извършили десетки въздушни удари срещу известни лагери и операции на „Ислямска държава“ в Централна Сирия в неделя.

Министърът на отбраната Лойд Остин обяви в неделя, че е разговарял с турския министър на отбрана Яшар Гюлер, подчертавайки важността на защитата на цивилните.

По време на гражданската война в Сирия, която избухна през 2011 г. като въстание срещу Асад, неговите сили и техните руски съюзници бомбардираха градовете до руини.

Бежанската криза в Близкия изток беше една от най-големите в съвременната история и предизвика политически кризи в Европа, когато един 1 млн. души пристигнаха на континента през 2015 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK