Бойци от "Вагнер" са се приближили до руска ядрена база на 24 юни, когато силите на разбунтувалата се частна военна компания се бяха запътили към Москва.
Контингент с военни превозни средства се отклонил по магистрала в източна посока към укрепена руска армейска база, където се съхранявали ядрени оръжия, предава Ройтерс, като се позова на публикувани онлайн клипове и интервюта с местни жители.
След като бойците от "Вагнер" достигнали по-отдалечени райони на страната, следата им изстинала – на около 100 километра от ядрената база "Воронеж-45". Агенция Ройтерс отбелязва, че не може да потвърди какво се е случило след това. Западни официални представители многократно заявяват, че руските запаси от ядрени оръжия не са били изложени на заплаха по време на метежа, който приключи бързо и изненадващо.
В ексклузивно интервю за агенцията обаче ръководителят на украинското военно разузнаване Кирило Буданов заяви, че бойците от "Вагнер" са стигнали много по-далеч, отколкото се предполага. По думите му те са достигнали до ядрената база и намерението им е било да се сдобият с малки ядрени устройства от съветско време, за да "повишат залога" на бунта си.
"Защото ако си готов да се биеш до последния човек, това е едно от съоръженията, които значително повишават залога", казва Буданов.
Според него преградата между бойците от "Вагнер" и ядрените оръжия били вратите на съоръжението за складиране на ядрени боеприпаси – нямало как да достигнат до техническата секция.
Ройтерс отбелязва, че не е могла да потвърди от независими източници дали бойците на "Вагнер" са достигнали "Воронеж-45". Буданов не е предоставил доказателства за твърденията си.
Източник, близък до Кремъл с военни връзки, потвърждава обаче части от разказа на Буданов. Контингент на Вагнер "успя да влезе в зона от особен интерес, в резултат на което американците се развълнуваха, защото там се съхраняват ядрени боеприпаси", казва той, без да коментира повече.
Източник в окупираната от Русия Източна Украйна, запознат с въпроса, казва, че това е предизвикало безпокойство в Кремъл и е дало тласък за набързо договорено прекратяване на бунта вечерта на 24 юни, с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко.
В отговор на въпрос дали силите на Вагнер са достигнали базата и са се опитали да се сдобият с ядрени оръжия, говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Адам Ходж казва: „Не сме в състояние да потвърдим този доклад. Материалите бяха изложени на риск."
„Вагнер“ може да е имал хиляди войници на свое разположение, но е малко вероятно някой от тях да е знаел как да взриви бомба“, казва Мат Корда, старши научен сътрудник от Федерацията на американските учени.
Буданов е първият официален представител, който предполага, че бойците на „Вагнер“ са били близо до придобиването на ядрени оръжия и по-нататъшното ескалиране на въоръжен бунт, който е широко тълкуван като най-голямото предизвикателство за властта на руския президент Владимир Путин.
Американски служители отдавна се страхуват от кошмарната възможност раздорите в Русия да доведат до попадане на ядрени устройства в ръцете на измамници.
Бойците на „Вагнер“ поели в посока „Воронеж-45“, след като се откъснали от по-голям конвой с тежко въоръжение, който напредвал по магистрала М4.
Тази по-малка група се насочила на изток и включила руски сили в престрелка в първото село, до което достигнала, според жители и публикации в социалните медии.
Ройтерс проследява напредъка на групата до град Таловая, на около 100 км от базата, която датира от съветската епоха. Това е едно от 12-те руски „хранилища на национално ниво“ за ядрени оръжия, според доклад на учени от ООН. При Таловая руските сили атакували колоната, коментират местни хора.
„Не вярвам, че руснаците все още пазят ядрените оръжия от Студената война, но не бих заложил живота си на това“, казва Дейвид Джонас, бивш главен съветник на Националната администрация по ядрена сигурност на САЩ, която проследява атомни оръжия и радиоактивни материали по целия свят.
Ейми Улф, специалист по ядрени оръжия за американски законодатели в Библиотеката на Конгреса от 1988 г. до 2022 г., изразява съмнения относно силата на такива оръжия, ако те все още съществуват.
„Възможно е все още да има някакви стари боклуци, заседнали някъде в склада“, казва тя.