Израелски лекари предупредиха на международна среща на кардиолози в Тел Авив за рязко увеличаване на случаите на "синдром на разбитото сърце" по време на война, съобщи израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА.
Синдромът на разбитото сърце, известен още като кардиомиопатия, е временно състояние на сърцето, което често се предизвиква от силен емоционален или физически стрес. То се характеризира с внезапно отслабване на лявата камера на сърцето - основната камера, която изпомпва кръв.
Това може да доведе до болка в гърдите и задух, а понякога и до неравномерен сърдечен ритъм - симптоми, подобни на сърдечен удар.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
"Наблюдавахме рязкото нарастване на броя на пациентите с така наречения "синдром на разбитото сърце" непосредствено след 7 октомври миналата година. Това беше нещо необичайно. Обикновено имаме един, може би двама пациенти на месец с такава диагноза, а през първия месец след 7 октомври миналата година имахме 13", каза д-р Артьом Стар.
"Пациентите бяха много и бяхме учудени от тежкото им състояние", каза проф. Моти Хаим, ръководител на кардиологичното отделение в Сорока, като си спомни за дните непосредствено след 7 октомври.
"Една жена, която прекара много часове в безопасна стая, докато имаше терористи в къщата ѝ, изпадна в безсъзнание", припомня Хаим.
Той и колегите му поставят диагнозата синдром на разбитото сърце.
"Състоянието ѝ беше много тревожно. Беше цяло чудо, че тя оцеля", отбеляза Хаим.
Състоянието обикновено е временно и всички пациенти досега са оцелели, но кардиомиопатията е "болест, която убива", подчерта Хаим.
Ако не се лекува, синдромът може да доведе до неравномерен сърдечен ритъм, кръвни съсиреци, сърдечна недостатъчност и смърт.
Според изследването на Сорока войните и други кризисни ситуации увеличават не само честотата на синдрома, но и неговата тежест. След това лекарите събират данни от други израелски болници, които потвърждават подобни скокове в статистиката.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK