Среща на финансовите министри на 19-те държави, които използват еврото, е една от последните надежди за постигане на споразумение, с което Гърция ще получи поредния жизнено необходим спасителен заем.
Гърция отчаяно се нуждае от пари. Утре правителството трябва да преведе на собствениците на дългови облигации 1.6 млрд. евро, в края на месеца - на МВФ общо 1.54 млрд. евро, а на 10 юли - други 2 млрд. евро отново на частните притежатели на гръцки дълг. Атина просто няма толкова пари.
За да получи спасителен заем, южната ни съседка трябва да се съгласи на рязане на пенсии, заплати и други компромиси, каквито тя категорично отказва да направи.
Драма
Предпоследната серия от сагата за Гърция се пренася в Люксембург. Там се срещат финансовите министри на страните от Еврозоната. Темата на разговорите ще е гръцката криза, но всички ще седнат на масата без написано домашно. Гърция със сигурност няма да даде нови идеи, а останалите финансови министри са там, за да слушат Атина.
„Срещите на еврогрупата не са място за обсъждане на нови идеи, които не са подготвени предварително. Такава подготовка обаче не е проведена. Затова смятам, че в крайна сметка споразумението ще трябва да се постигне на ниво политически лидери!”, подчерта финансовият министър Янис Варуфакис.
Късно снощи гръцкият премиер Алексис Ципрас се обади за първи път на председателя на Еврокомисията. Разговорът продължил само няколко минути и не е довел до ново развитие. Докато светът трепери за решаването на кризата, Ципрас ще пътува за Санкт Петербург. Утре пък му предстои среща с руския президент.
Ако срещата в Люксембург днес не срещне позициите на Гърция и нейните кредитори, последен шанс за спасителен заем и оставане на страната в еврозоната е евентуална извънредна среща на върха в Европейския съюз тази неделя.
Ципрас няма да отстъпи за пенсионната система
„В една държава, където 25 процента от гражданите са безработни, слепите искания за съкращения няма да доведат до нищо друго освен до изостряне на и без това драматичното социално положение”, казва Алексис Ципрас в интервю за немския вестник „Тагесшпигел”.
По думите му проблемите на пенсионната система в страната идват не с разходите, а с постъпленията в пенсионните фондове.
„Моето правителство е пълно с решимост да осигури по-нататъшното съществуване на пенсионната система. Ние представихме конкретни предложения за разрешаването на този проблем. Не трябва да допускаме некоректното използване на статистическите критерии да унищожи оформящият се през последните месеци компромис”, подчерта Ципрас.
Международния валутен фонд е непреклонен
В ранния следобед стана ясно, че Гърция няма да получи никаква отсрочка от Международния валутен фонд. Това бе съобщено от ръководителката на фонда Кристин Лагард. Тя подчерта, че сумата от над милиард и половина евро трябва да бъде платена на 30 юни.
В същото време германският канцлер Ангела Меркел заяви пред Бундестага, че все още се надява да бъде намерено решение.