След изборното поражение на демократите пред ноември, републиканците отново са господари на Конгреса на САЩ, където още от утре ще подемат съпротива срещу президента Барак Обама. Това се казва в анализ на АФП. В програмата им са икономически реформи и закони, с които да се спънат решенията на държавния глава.
Сесията на Конгреса – 114-та поред, започва с най-голямото републиканско мнозинство в Камарата на представителите от 1930 г., а за пръв път от президентството на Джордж Уокър Буш и с републиканско мнозинство в горната камара - Сената.
Първият приоритет е закон, разрешаващ строителството на петролопровода Кийстоун XL между Канада и САЩ. Обектът трябва да получи разрешение от американската администрация, но Барак Обама от 6 месеца отлага заради съпротивата на много демократи и еколозите.
Според републиканците икономическият растеж минава през развитието на отрасъла на течните горива. Те също така подкрепят сондирането на нови петролни кладенци в Аляска и вдигане на ограниченията за износа на втечнен природен газ и на необработен петрол.
Символичният закон за здравеопазването от първия мандат на Барак Обама, наречен "Obamacare", също ще е на дневен ред на сесията. Най-консервативните републиканци искат символичен вот, за да отменят напълно реформата, която прави задължителна здравната застраховка.
Предстои да видим дали Конгресът ще може да преодолее евентуално президентско вето. Барак Обама много малко е използвал оръжието на ветото - едва 2 пъти за 6 години, срещу 12 пъти от Джордж У. Буш (за осем години) и 37 пъти от Бил Клинтън (за осем години) и 365 пъти от Франклин Рузвелт (12 г.) .
Но сега, след като е изправен пред Конгрес, който е изцяло доминиран от противниците му, е възможно американският президент да прибягва по-често до ветото. Например до края на февруари на бюрото му отново ще се озове законът за имиграцията.
Конгресът е финансирал министерството на вътрешната сигурност само до 27февруари, за да може тогава наново да гласува средства и така да попречи на узаконяването на незаконни имигранти. На 20 ноември Барак Обама обяви, че с укази ще узакони за няколко години до 5 милиона незаконно пребиваващи имигранти. Републиканците искат да осуетят този план чрез бюджетното оръжие - рискована стратегия, която може да доведе до затваряне на държавни учреждения.
На 15 март Конгресът ще се изправи пред крайната дата за повишаване на тавана на дълга, въпреки че са позволени няколко месеца техническо удължаване на този срок.
Опит на Конгреса да гласува превантивни санкции срещу Иран още преди края на международните преговори за иранската ядрена програма също може да се сблъска с вето. За преодоляване на вето всяка камара на Конгреса трябва да прегласува закона с мнозинство от две трети от членовете си, а за постигането на този праг би било нужно да се разбунтуват мнозина демократи.
В новия състав на Конгреса на САЩ, който от утре започва двегодишния си мандат, републиканците увеличиха мнозинството си в Камарата на представителите и получиха мнозинство и в Сената. В 100-членния Сенат републиканците вече имат 54 места, с 8 повече от предишния състав на горната камара на Конгреса. Демократите вече имат само 46 места, с осем по-малко, в това число двама независими сенатори, които гласуват с групата на демократите.
В новия Конгрес ще има общо 107 жени, или 24,6 процента от общия състав, което е рекордно висок брой.