Италианският Сенат реши да ограничи правомощията си, предаде Ройтерс. Гласуването е голяма победа за премиера Матео Ренци, според когото реформата ще направи страната по-лесна за управление.
Законовите промени ще намалят с две трети общия брой сенатори, ще им отнеме възможностите да свалят правителството и да блокират закони. Тъй като става въпрос за промяна в Конституцията, догодина ще има още едно гласуване в Сената, а освен това текстовете ще трябва да бъдат одобрени на два четения в долната камара.
След това ще се проведе и референдум. Това все пак дава шанс на опозицията да спре промените.
Въпреки това, победата на Ренци по време на първото гласуване свали напрежението в управляващото мнозинство, което понесе критики от критици вътре и извън управлението. Основният аргумент „против” е рискът за демократичния процес в Италия.
В крайна сметка опозицията напусна залата и промените бяха приети със 178 гласа „за” и само 17 несъгласни. „Дългият сезон на нерешителна политика приключи. Правят се реформи, Италия се променя”, написа Ренци на своята Facebook страница.
Какво точно се променя
Италианската Конституция, приета след Втората световна война, дава на двете камари на парламента идентични правомощия, като целта е била да се попречи на нов Мусолини да концентрира цялата власт в ръцете си.
Заради различия в изборните закони, Сенатът и долната камара обикновено имат различия в състава си и така за управляващите винаги е трудно да имат сигурно мнозинство зад себе си. Това е довело до куп провалени правителства през последните 60 години.
Реформата на Ренци цели да намали броя на сенаторите до 100 при 320 сега. Повечето от тях ще идват от регионални съвети и няма да бъдат директно избирани. Те ще имат правомощия само по отношение на предложени промени в Конституцията.
От 2014 г. досега премиерът прокара нов изборен закон и реформи в образователната система, пазара на труда и финансовия сектор. В момента обаче мнозинството в Сената на управляващата Демократическа партия се крепи на само 10 гласа.