Избирателните секции в Македония, където гражданите можеха да се произнесат по въпроса "Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на договора между Република Македония и Гърция?" бяха затворени в 19 ч. (20 ч. българско време), предаде агенция МИА.

След затварянето на секциите могат да гласуват само лицата, които в този момент са чакали реда си в секциите.

По последни данни на Държавната избирателна комисия избирателната активност до 18:30 ч. е била 34,09%, или 519 435 граждани са упражнили правото си на глас.

За да бъде валиден референдумът, трябва да гласуват над половината от регистрираните избиратели, т.е. около 903 000 души.

Изходът от референдума е решаващ за геополитическата ориентация на югозападната ни съседка. Самото гласуване премина спокойно, но при ниска избирателна активност.

Премиерът Зоран Заев гласува в Струмица и призова сънародниците си да участват масово във вота. Президентът Георге Иванов не отиде до урните, както посъветва и сънародниците си да не го правят, а опозиционната ВМРО-ДПМНЕ призова за гласуване по съвест.

За гласуващите от сутринта на референдума най-силната мотивация е България.

Избирателните списъци в Македония са със снимки на избирателите

Реално обаче те са с 500 000 по-малко, защото повечето са в чужбина. Вчера зад граница са гласували 985 души.

Комисиите проверяват дали гласоподавателите не са гласували по два пъти със специален спрей. Бюлетините са с уникални номера.

Снимка: btvnovinite.bg

Премиерът Зоран Заев гласува в училище „Никола Вапцаров” в родния си град Струмица. Пред камерите заяви, че вярва, че референдумът ще бъде успешен.

Снимка: btvnovinite.bg

По-късно през  деня бойкотиращите референдума демонстрираха пред парламента с празник на лютеницата и традиционни македонски ястия.

Данните сочат, че в секциите с преобладаващ албански етнос, избирателната активност е два пъти по-висока. В интернет се появиха и снимки на косовски автобуси, които превозват туристи. Според някои издания е възможно изборни туристи с македонски паспорти да са докарвани, за да повишат избирателната активност. По време на бежанската криза от Косово, Македония издава 150 000 паспорта на косовски албанци.