Как Македония се превърна център на геополитически страсти, а някои от водещите й политици „забравиха" собствените си думи?

От устата на т.нар. „журналист” Миленко Неделковски, станал популярен у нас с антибългарската си реторика, през изминалите 12 години често излизаха слова, които управляващите в Скопие не можеха да изрекат на глас.

По-паметливите македонци обаче ще си спомнят, че най-големите противници на референдума сега, имаха различна позиция докато бяха на власт.

Никола Груевски, бивш министър-председател на Македония: „Това решение трябва да премине проверката на организиран референдум”

Георге Иванов, президент на Македония: „Когато стигнем до взаимно приемливо решение, тогава е необходимо и гражданите да си кажат думата”

Какво се промени?

Миналата година на власт дойде ново правителство, което проведе реални преговори с Гърция и подписа Преспанското споразумение. А то е на път да отвори пред Македония вратите към НАТО. Което пък очевидно ще разклати геополитическото равновесие в региона.

Руското влияние на Балканите от годините след Втората световна война ще отстъпи пред планираното разширяване на Алианса. Руският посланик в Скопие побърза да предупреди македонците, че ще се превърнат „в пушечно месо”.

„В случай на агресия на НАТО против Русия, вие ще имате съдбата на мишена при обратния удар. Дали това ви трябва – на вас и на вашите деца?, попита Олег Шчербак, посланик на Русия в Македония.

Събитията съвпаднаха с изгонването на двама руски дипломати от Гърция, заради опити за намеса в отношенията между Атина и Скопие. Зоран Заев косвено обвини Русия, в опити за дестабилизиране на страната. И призна пред камерата на bTV, че е обект на геополитически натиск.
„Има периоди – дни и седмици, когато е малко неприятно. Защото Русия се чувства неприятно, че Македония се доближава до НАТО, но нашето бъдеще е в НАТО. Нашето бъдеще е в ЕС”.

А в отговор на натиска от Изток, през изминалия месец Македония беше посетена от рекорден брой западни лидери - сред тях генералният секретар на НАТО, министърът на отбраната на Съединените щати и германският

„Няма да се меся в решението на македонските граждани, но бих искала да кажа, че това е историческа възможност, която не се появява всеки ден, а веднъж за цяло едно поколение”, заяви канцлерът на Германия Ангела Меркел.