Продължило години проучване на камбоджански национален парк разкри застрашени видове, които никога досега не са били регистрирани в страната, съобщава БГНЕС. Това подчертава необходимостта от повече усилия за опазване на околната среда, заявиха природозащитници.
В рамките изследването е открита фауна, варираща от люспеници до критично застрашените гигантски мунтжаки, в националния парк Вирачеи, който е сравнително недокоснато убежище на биоразнообразието.
Паркът с площ над 405 000 хектара се простира в североизточния регион на Камбоджа, граничещ с Лаос и Виетнам.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Повече от 150 камери са били разположени по време на проучването, което също така привлече помощта на местните общности за документиране на животните и растенията в защитената зона, предаде АФП.
Общо 89 вида са били открити, включително 20 глобално застрашени вида като немейска тънкотела маймуна, явански панголин, димен леопард, азиатско диво куче и малайска мечка, според изследването на водещата природозащитна организация Fauna & Flora.
То също така е открило девет вида, които никога досега не са били регистрирани в Камбоджа. Сред тях са критично застрашения гигантски мунтжак, стъкления гущер на Соколов и виетнамския листопръст гекон.
Откритията „потвърждават значението на парка като крепост на биоразнообразието и предоставят убедителни доказателства за увеличаване на усилията за опазване на околната среда“, заяви Пабло Синовас, директор на програмата на Fauna & Flora за Камбоджа.
Паркът, който е част от един от най-големите горски ландшафти в континенталната част на Югоизточна Азия, е „гореща точка на биоразнообразието, жизненоважен поглътител на въглерод и дом на богато разнообразие от местни общности“, обясни той.
Въпреки това той предупреди, че регионът „е изправен пред нарастващ натиск“ от унищожаването на природни местообитания, често за целите на селското стопанство, инфраструктурата или други видове земеползване.
Друг критичен проблем е отстрелването на птици, което на места е довело до „синдрома на празната гора“, при който дивите животни, особено средните и големите бозайници, са доведени до местно изчезване, добави Синовас.
На други места в страната природозащитниците предупреждават, че над 500-те вида в биоразнообразния регион Централен Кардамон са изправени пред редица заплахи, вариращи от незаконна сеч и бракониерство до извличане на пясък от водна среда.
Правителството е критикувано за това, че позволява на компаниите да изсичат стотици хиляди хектари горски площи в Камбоджа, включително в защитени зони, за проекти от каучукови плантации и плантации за захарна тръстика до язовири за водноелектрически централи.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK