Русия е използвала първия кръг от преговорите със САЩ за прекратяване на войната в Украйна, за да изиска изтеглянето на силите на НАТО от източния фланг на Алианса, каза правителството на Румъния, предава Financial Times.

Съветникът за отбраната и националната сигурност на румънския президент и началник на президентската канцелария Кристиан Дяконеску каза, че Американската делегация отхвърли искането на Москва, но няма гаранции, че Вашингтон в крайна сметка няма да направи тази отстъпка на Владимир Путин.

„Доколкото разбирам, ситуацията може да се променя от час на час или от ден на ден“, каза Дяконеску пред телевизия Antena3 във връзка с острите критики на американския президент Доналд Тръмп към украинския лидер Володимир Зеленски.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Тоест ние, които сме влезли след 1997 г., вече да не се възползваме от тези гаранции, като следва да влезем в един контекст на преговори (…) като в Ялта (през февруари 1945 г. - б.ред.), което очевидно ще доведе до признаването на определени зони на влияние на Русия", посочи Дяконеску, като добави: "Това не е моя интерпретация, а тяхното изявление".

По-късно Дяконеску, който е бивш външен министър, внесе разяснения за твърденията си, като посочи, че думите му са били извадени от контекста и че "под никаква форма" не е имал предвид сегашните разговори между руснаците и американците в Саудитска Арабия, а исканията на Русия от 2022 г., когато започна войната в Украйна.

Тогава Руската федерация поиска НАТО да се върне в границите си преди 1997 година.

"Не съм казвал, че сега в преговорите между САЩ и Русия е поставено на масата това искане. Под никаква форма! Но през 2022 г. имаше такова искане в преговорния пакет, искане, което не стигна до финализиране", обясни той пред телевизия Реалитатя Плюс. "Това искане - от 2022 г. - не беше прието нито американците, нито от европейците. Нито тогава, нито сега", добави Дяконеску.

Отстъпките към Москва от страна на администрацията на Тръмп без нищо в замяна през последните дни - от изключването на членството на Украйна в НАТО до обещанието за нормализиране на отношенията на САЩ с Русия, карат правителствата в източните държави на първа линия на Алианса да са нервни от действията на американския президент.

До момента не съществува никакво потвърдено намерение за смяна или преразпределение на сферите на влияние в световен план, заяви днес румънският външен министър Емил Хурезяну, цитиран от Аджерпрес.

Той беше попитан от журналисти във връзка с обсъжданите различни сценарии в контекста на срещата на високо равнище между Съединените щати и Руската федерация в Рияд, предава БТА.

По отношение на евентуален риск Румъния да влезе в сферата на влияние на Русия, външният министър отговори: "Не. Член сме на Северноатлантическия алианс и на Европейския съюз - имаме вече съществуващите гаранции, потвърдени от двустранното Стратегическо партньорство (със САЩ) и като съюзници в НАТО".

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK