Разруха, близо сто загинали... и изпепелени села. Това е равносметката месец след пожарите в Гърция, определени като най-смъртоносните от повече от век.
Изпепелени домове, автомобили и спомен за загинали близки, роднини и познати. Това е гледката, с която вече точно месец се сблъскват хората от село Мати.
От днес в селото започнаха и възстановителните дейности - секат се изгорели дървета и се събарят опасни къщи. Спомените за кошмара обаче са живи.
От 13 години Невена и мъжът й живеят и работят в Мати. 23 юли бил най-кошмарният им дeн.
Невена Ашикова споделя, че са се търсили с мъжа си три часа и накрая се открили под водата. И двамата мислели, че са се загубили завинаги.
Невена е благодарна за помощта, но е и гневна. "Има приятели в България дето не ни попитаха дали сме живи и здрави", споделя тя.
Месец след трагедията в Мати и Рафина проблемите на хората вече са други.
Андреас Василопулос - общински съветник в Рафина, отбелязва, че много хора смятат, че въздухът и водата са токсични, че децата не трябва да живеят в района и трябва да носят маски.
"Не можеш да плашиш хората така", категоричен е общинският съветник.
Ремонтните дейности в опожарените села вече започнаха. Събарят се къщи и огради, реже се всичко изгоряло до корен.
Ангелос, жител на Мати, се връща да живее отново на това място точно един месец след пожара.
"Разликата обаче е драматична - преди всичко беше зелено, а сега е черно. Но смятам да остана", казва Ангелос.
Гневът сред хората продължава. На метри от морето е опънат плакат, с който местните искат извинение от властите за смъртта на десетки. Тези метри до морето много хора така и не успели да изминат.
При пожара пострада и българката Елена Иванова. Тя все още е в болница в интензивно отделение.
Десетки други хора също все още се възстановяват.