Мистерията около 1000-годишен мумифициран „дракон“, скрит сред съкровищата на японското кралско семейство, най-накрая е разгадана. Твърди се, че останките на „дъговия дракон“ са били открити от легендарен самурай и шогун през 1429 г.
Йошинори Ашикага е открил „драконът на дъгата“ по време на посещение в храма Тодайджи в Нара.
Твърди се, че самураят отрязал рядко и ценно парче агарово дърво. След това той „видял нещо във формата на малък дракон“, изсушено от слънцето.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Останките на дракона оттогава са скрити сред съкровищата на японското императорско семейство в съкровищницата Шосоин в Нара, Япония.
Сега ново проучване разкри мистерията и истинската природа на откритията - използвайки рентгенова технология и радиовъглеродно датиране.
Тясното сравнение с известни видове установи, че „драконът“ всъщност е японска белка - бозайник, подобен на невестулка.
Авторите пишат: „Двата премолара са ясно видими и тази характеристика показва, че е вид от рода Martes.“
Съществото вероятно е било напълно пораснала женска белка, с дължина 40 см.
Радиовъглеродните тестове показват, че останките датират от средата на XI до средата на XII век – време, когато съкровищницата е била подложена на множество ремонти.
Смята се, че животното може да е влязло в сградата по време на ремонти, да е попаднало в капан и да е умряло. Друга хипотеза е да е внесено умишлено – тъй като липсват предните крака на екземпляра, които така и не са били открити.
Останките на „дракона“ са обвити в мистерия в продължение на почти 600 години. Легендата разказва, че след като мистичното същество е било добавено в съкровищницата, е валял всеки път, когато е била отваряна.
И изглежда, че това все още е така, като изследователи от Токио са били принудени да пренасрочат едно от посещенията си поради проливни дъждове.
Експертът по културни ценности Мами Цуру от съкровищницата Шосоин потвърди, че вярва, че „драконът“ е същият, открит от Йошинори Ашикага.
Тя каза: „Определянето на възрастта значително увеличи вероятността мумията да е изсушеният на слънце предмет, наподобяващ дракон, записан в документа от периода Муромачи“.
Тя добави: „Вярваме, че това е добър пример за това как Шосоин е защитил не само красиви предмети, но и всички предмети в хранилището.“ Други „дракони“ в колекцията също бяха анализирани и се оказа, че са части от къртица, врана и гълъб.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK