Партия ГЕРБ разчита на амнезията на българските граждани. Така Румен Радев коментира предложения кабинет „Габровски“. И допълни: това очевидно не е печелившият ход. Президентът е категоричен - той не се меси в съставянето на правителства. Въпросите за конкретна дата за връчване на втори мандат днес останаха без отговор.

Румен Радев пристигна в Брюксел непосредствено, след като стана ясен резултатът от вота в Народното събрание.

„Когато погледнем правителството на господин Габровски като състав, то има много добри експерти. Като програма има важни приоритети. Но липсва политическата физиономия, липсва политическата отговорност. Защото на практика това правителство се явява посредник между партия ГЕРБ и българските граждани. Аз мисля, че не е сега моментът и не хората искат да видят посредници. И мисля, че партия ГЕРБ заложиха повече на амнезията на българските граждани след 12 години управление и явно това няма да бъде печелившият ход“, заяви Румен Радев.

Радев коментира тезата на част от опозицията, че предложеният кабинет е на тристранна коалиция между самия него, Бойко Борисов и Делян Пеевски.

„Не се меся в състава на чужди правителства, нито дължа някакви обяснения по тях. По тази логика от редовното правителство на г-н Петков има министър, който е министър в правителството на Габровски. Това означава ли, че това е правителство, как го казахте – Борисов, Петков, Пеевски“, отбеляза Румен Радев. 

Президентът не пожела да уточни кога смята да връчи втория мандат. Той обаче коментира мотивите си за ветото на Изборния кодекс.

„Машинното гласуване преодоля един от големите недостатъци на нашия изборен процес – недействителните бюлетини. Спомогна значително да се намали и контролираният вот. Затова не мога да приема, че с този закон на практика се променя характеристиката на машинното гласуване“, обясни Радев.

Румен Радев не приема, че достъпът до машинния код е само за партиите преодолели 4-процентовата бариера. Може да се наруши и тайната на вота, ако само един човек гласува например с машина, смята още президентът. Този закон значително стеснява възможността на българите в чужбина да участват в изборния процес, коментира още Радев.

Как точно биха изглеждали поправките в Изборния кодекс приемливи за президента днес не стана ясно. Единственият коментар в тази посока е: „Това е частично вето и се надявам на разумни корекции“.