Президентите на Русия, Казахстан и Беларус Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александър Лукашенко подписаха в Астана договор за създаване на голям търговски блок, за който те се надяват, че ще се противопостави на икономическата мощ на САЩ, Европейския съюз и Китай, съобщават световните агенции.

Договорът за Евразийски икономически съюз (ЕАИС) ще влезе в сила на 1 януари, след като бъде одобрен от парламентите на трите страни. Текстът, подписан от държавните глави включва 28 раздела и 118 членове, а също и 32 приложения, описани върху 700 страници.

На негова база от началото на 2015 г. ще съществува съюз с общо население от над 170 милиона души и брутен вътрешен продукт от около 2.7 трилиона долара. Казахстан и Русия са крупни производители на газ и петрол.

Договорът задълбочава връзките, изградени, след като трите страни направиха първата крачка за създаване на митнически съюз през 2010 г. Той ще гарантира свободния транзит на стоки, услуги, капитали и работна сила и ще координира политиката във водещи сектори на икономиката.

"Подписаният договор наистина има епохално, историческо значение", заяви руският държавен глава на пресконферения в края на церемонията по парафирането на документа. Путин припомни, че процесът (за създаването на ЕАИС) е започнал през 1994 тодина с изказването на Назарбаев в Московския университет (МГУ), когато той всъщност изложил тази идея".

Къде ще живее ЕИАС?

Казахстанският президент Нурсултан Назарбаев отбеляза, че Алмати вече трябва да се разглежда като финансов център на Евразийския икономически съюз.

Той припомни, че според постигнатите договорености наднационалният орган за регулиране на финансовите пазари на Евразийския икономически съюз ще се намира в Алмати. Нурсултан Назарбаев посочи, че Евразийската икономическа комисия ще се намира в Москва и ще бъде икономически център на съюза, а в Минск ще бъде Евразийският съд.

Планира се лидерите на Русия, Беларус и Казахстан да участват във висшия евразийски икономически съвет още два пъти до края на годината - през октомври и декември, за да приемат допълнителните документи, необходими за пълноценното функциониране на Евразийския икономически съюз след първи януари 2015 г.

СССР 2.0 или вестител на новия биполярен свят?

Големият отсъстващ на церемонията беше Украйна. В края на миналата година президентът Виктор Янукович направи остър геополитически завой и заяви, че спира процеса на асоцииране с Европейския съюз за сметка на заздравяване на връзките с Русия. Това доведе до мощна протеста вълна, която го свали от власт.

Според много анализатори, Украйна е жизнено важна част от новия проект и затова Кремъл се опитва да я дестабилизира.

На този етап той се планира в границите на СССР и традиционните му сфери на влияние от времето на Студената война. Не всички бивши съветски републики имат желание да се включат в ЕИАС, като само присъединяването на Армения и Киргизстан е сигурно.

Според Владимир Путин, Евразийският съюз може да договори преференциален търговски режим с Виетнам, Израел и Индия, както и да укрепи сътрудничеството си с Китай.