Атмосферата във Великобритания е силно напрегната ден преди референдума за независимост на Шотландия. Последният ден за агитация преди шотландците да се отправят към урните започна с публикуване на идентични данни за обществените нагласи от различни допитвани - двата лагера са почти наравно, с лек превес на противниците на отделянето.

Едновременно три анкети показаха, че мненията са разделени на практика по равно. "За" шотландската независимост се обявяват 48% от анкетираните, а 52% са "против".

Остава и известен дял на гласоподаватели, които все още не са определили позицията си - между 8 и 14 процента сред 4,3-те милиона шотландци с право на глас. Според някои коментатори точно тези хора ще определят съдбата на Шотландия.

В началото на седмицата лидерите на трите водещи британски партии оставиха настрана различията си, за да обещаят, че ако на референдума за независимост в четвъртък Шотландия гласува с "не", ще получи по-силен парламент.

Консервативният премиер Дейвид Камерън, вицепремиерът от партията на либералните демократи Ник Клег и лидерът на лейбъристите Ед Милибанд се ангажираха, че шотландският парламент ще получи съществени нови правомощия при данъчното облагане, разходите и финансирането на основни обществени услуги като например здравеопазването.

 

 

Според посредника за постигане на споразумение за правомощията на шотландския парламент, бившият британски премиер с шотландска националност Гордън Браун, ако шотландците останат част от Великобритания, законопроектът за разширените правомощия на парламента им може да бъде внесен в британския парламент още през януари догодина.

В емоционална реч в Абърдийн в понеделник британският премиер подкрепи този график. "Ако не ме харесвате, имайте предвид, че няма да съм винаги на този пост. Ако не харесвате това правителство - то няма да е вечно. Но, ако напуснете Обединеното кралство - това ще е завинаги", заяви развълнуваният Камерън.

Примамливият пример на независимостта

Каталунците не са единсвените в европа, които очакват резутлатите от шотландския референдум, за да го използват като пример за своето отделяне. Желаещите независимост босненски сърби същот стискат палци за положителен вот на референдума в Шотландия, за разлика от мюсюлманите, които подкрепят целостта на Босна и Херцеговина.

След март, когато Крим беше анексиран от Русия, и в очакване на шотландския референдум за независимост президентът на Република Сръбска Милорад Додик не спира да говори за отделянето на територията от Босна и Херцеговина. „Виждаме какво се случва в Италия, Шотландия и Каталуня. Това е важен опит за Република Сръбска”, заяви наскоро той.

„Независимо дали това дразни някого, или не, ще последваме най-добрите примери, когато времето за това дойде”, добави Додик. Политическият анализатор Драган Ставлянин обаче смята, че всичко е въпрос на „предизборна реторика”, но предвижда реакциите да бъдат „много по-категорични”, ако заплахите за обявяване на независимост станат по-конкретни.

 

 

„Мисля, че това ще доведе до нова война в Босна и Херцеговина”, казва той, като добавя, че подобен конфликт може да привлече „мюсюлмански екстремисти”, които, както и през 90-те години на 20 век, ще подкрепят босненските мюсюлмани.

Резултатът от предстоящия референдум за независимост на Шотландия е очакван с нетърпение и отвъд Атлантическия океан. Той насърчава поддръжниците на кампанията за отделяне на щата Тексас от САЩ, предаде "Ройтерс".

Председателят на Тексаското националистическо движение Даниъл Милър, който настоява законодателния орган на щата да постави въпроса за отделяне от Вашингтон за гласуване на щатски референдум, определи шотландския вот на 18 септември като положителен сигнал. "Щом Шотландия може да го направи, то Тексас също може", каза той.

Според него Тексас, който е водещият американски щат по производство на говеждо и петрол, би бил 12-ата по големина икономика в света, задминавайки Мексико или Испания. Тексаското националистическо движение се бори за независимост от края на 90-те години на миналия век.