Официална церемония за прощаване със световноизвестния колумбийски писател Габриел Гарсия Маркес се състои в Двореца на изящните изкуства в Мексико. Представители на градските власти информират, че на траурната церемония ще присъстват президентът на Колумбия Хуан Мануел Сантос Калдерон и на Мексико Енрике Пеня Нието, предаде ИТАР-ТАСС.

Председателят на Националния съвет по култура и изкуство на Мексико Рафаел Товар съобщи, церемонията по прощаването ще продължи около 4 часа. В нея ще участват световни дейци на културата и представители на националната общественост, а също много почитатели на таланта на писателя.

По думите на Товар, още не е решено къде ще бъде погребан Габриел Гарсия Маркес. Семейството на Маркес все още спори за това къде да намери той последен пристан. Близките на писателя, живеещи в Мексико, искат той да остане при тях в столицата Мексико, докато роднините му, които са в Колумбия, настояват праха на автора на романа "Сто години самота" да бъде върнат в родината му.

По данни на колумбийски медии сега се разглежда вариант, при който част от праха на Маркес да остане в Мексико, а друга да бъде изпратена в Богота.

В дома на Маркес в Мексико продължават да пристигат почитатели на таланта на носителя на Нобелова награда за литература. Много хора поставят край него букети с жълти цветя, които писателят много е обичал приживе.

По информация на градските власти, след церемонията за прощаване с Маркес ще има и ред траурни мероприятия в Колумбия. В Катедралния храм на Богота ще бъде отслужена заупокойна литургия, на която Националният симфоничен оркестър ще изпълни "Реквием" на Моцарт.

87-годишният колумбийски писател почина миналия четвъртък в дома си, разположен в един от районите на Южно Мексико, заобиколен от близките си. По предварителни данни причина за кончината му са бъбречна недостатъчност и респираторно заболяване. Габриел Гарсия Маркес бе хоспитализиран на 30 март в мексиканската столица с подозрения за пневмония. На 8 април бе изписан и през последните дни от живота си се лекуваше в дома си, където по два пъти на ден го посещаваше лекар.

Маркес е най-популярният испаноезичен писател след автора на "Дон Кихот" от 17-и век Мигел де Сервантес. Литературната му известност е сравнима с тази на Марк Твен и Чарлс Дикенс.