Проф. Питър Пайът, директор на Лондонския институт по хигиена и тропическа медицина, е един от учените, които първи идентифицираха еболата преди близо 40 години. Той смята, че учените, които работят по проблема трябва да са в тясно сътрудничество.

„Първо, от съдбовно значение е всички да обменят информация. Това може би се подразбира от само себе си, но не винаги се случва. А така всеки би имал достъп до клиничните данни и бихме постигнали по-бързо общ напредък”, казва проф. Пайът.

Втората стъпка по думите му е да се премахнат бюрократичните спънки пред разработването на ваксини и ново лечение, като се спазват етичните норми. Според професор Пайът учените трябва да са запознати с поведението на местните хора, за да може успешно да се спре разпространението на болестта.

„Това е важно колкото медицинските проучвания. Имаме такава безпрецедентна епидемия в Западна Африка, защото реагирахме късно, без да вземем предвид традициите и вярванията на местните хора, начина, по който си правят погребенията, например - с това трябва да сме наясно, за да можем да реагираме адекватно”, коментира експертът.

Световната здравна организация съобщи, че до края на седмицата броят на заболелите в Западна Африка ще надхвърли 9000. Почти неизбежно е и в Европа да има нови случаи, но континентът е добре подготвен да овладее разпространението на смъртоносния вирус.

 

Професор Пайът обаче предупреди, че трябва да мислим занапред.

„Ще има и други епидемии от ебола. Няма съмнение в това. Така че трябва да сме сигурни, че когато удари следващия път, няма да започваме пак от нищото, а ще бъдем подготвени с познания, лекарства, ваксини, и ще познаваме добре специфичното поведение на хората по места.

Една от най-смъртоносните болести, познати на човечеството има инкубационен период до 21 дни. Започва с треска, повръщане и разтройство. Инфекцията се пренася при директен контакт с телесни течности, като кръв, повръщано и фекалии.

Българската гледна точка

Професор Камен Плочев, началник на инфекциозната клиника във ВМА, потвърди думите на проф. Пайът, че това не е първата епидемия на ебола и вероятно няма да бъде последната. „Няма описан случай за пренасяне на вируса по въздух, с вода или храна”, успокои експертът.

По думите му действително трябва да бъдат изследвани традициите в страните огнища на ебола, за да може да се спре нейното разпространение, защото се заразяват най-вече тези, които работят тясно с болни или неговия труп. А в африканските общества има специални традиции при погребването, които водят до повече заразени.

Той обясни, че България е подготвена за справяне със заразени и основният проблем е отказът на медицинските лица да работят с тези хора. „Страхът е правопропорционален на необразоваността. Трябва да информираме населението, което ще е добре и за него, и за медиците”, подчерта проф. Плочев.

Според него ако има бежанци, които идват от страни с ебола, те трябва да бъдат изолирани в отделна къща за 21 дни, и ако не проявят симптоми на заразата в този период, спокойно да бъдат задействани стандартните процедури.

Експертът обясни, че за предпазване от заразата хората трябва да се грижат за личната си хигиена, да почистват повърхностите с лек дезинфекционен разтвор и да не се пипат непознати предмети. Рой подчерта, че е важно да не се ядат небелени плодове, особено екзотични, като обелването трябва да се случва под течаща вода.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола