Вече няколко хиляди са сирийските бежанци на границата на Турция, които искат да поемат към Европа през Балканите. Това се случва, след като изненадващо Анкара обяви, че повече няма да пречи на тяхното придвижване към Западна Европа.
У нас има засилено присъствие на жандармерия. Към момента премиерът Борисов отчита, че към България има нулев мигрантски натиск, а в НАТО е решено да подкрепят Турция.
Втори ден опитите на бежанците да преминат в Гърция не спират. Щурмуват границата едновременно, без да пазят жени, болни и деца. Засега от гръцкия пункт удържат щурма на бежанците, използвайки всички възможни средства.
„Отворихме вратите и тази сутрин около 18 хиляди разбиха границите и преминаха. Днешният ден този брой може да достигне 25 - 30 хиляди. Няма да затваряме границите си през следващите дни и това ще продължи. Защо? Защото Европейският съюз трябва да спази обещанията си. Ние не трябва да поемаме грижата и да изхранваме толкова много бежанци. Ако сте честни и справедливи, трябва да споделите отговорността. Когато не сте, ние отваряме границите“, заяви турският президент Реджеп Ердоган.
Много от бежанците заобикалят пункта и в търсене на път към Европа тръгват към зелена граница. По границата има ограда, но тя не е препятствие за тях.
„Гръцките власти са терористи аз не съм проблем вижте изстрелват срещу нас газ“, казва един от бежанците.
За да тушират напрежението, семейство от Сирия застана с двете си деца пред турските граничари. Но с пристигането на колата с храна за службите и опитите на бежанците да я спрат, ситуацията отново се изостри.
На този фон пред пункта паркираха автобуси. Един от тях бе с български номер. Шофьорът казва, че тръгва към Истанбул, а обратният билет е платен от турската държава. Извозването на мигрантите обратно обаче става само по тяхно желание.
По последна информация до Пазаркуле тази събота са достигнали 5000 бежанци. Повечето от тях все още са на пункта, но достъпът на екипа на bTV към тях вече е отрязан от властите. В турското погранично поделение са дислоцирани две водни оръдия, към момента турската армия не ги използва.
Притокът на мигранти от Истанбул към границата обаче не е спрян. Продължават да прииждат нови, но при Одрин властите ги отклоняват по течението на река Марица, която тече между Гърция и Турция, но започва в България, така че не се знае накъде ще поемат.
От другата страна на границата цял ден гръцката гранична полиция продължава да укрепва редиците си с нови подкрепления.
Дори от затворения пропускателен пункт се виждат пушеците, идващи от „ничията земя". Само на метри от нашия екип е бодливата тел и десетките полицаи и стотиците мигранти, събрали се с единственото желание да влязат в ЕС. Напрежението е осезаемо, а миризмата е на сълзотворен газ.
Сълзотворен газ, който според гръцките митничари идва не само от тях. Показват ни гранати с турски надписи, хвърлени от мигрантите по тях.
„Последните 24 часа са титанична борба за опазване на гръцката граница от всички страни. Натискът е задушаващ - има пропаганда, сълзотворен газ... Много начини, по които нелегалните се опитват да влязат на наша територия“, казва Панайотис Харелас, председател на синдиката на гръцката гранична полиция.
Някои бежанци успяват да заобиколят през поля, храсти или през река Марица. Екипът ни среща група мигранти е от Сомалия. Казват, че не искат да влизат в България. И водят приятел в тежко здравословно състояние.
„Не намираме начин да живеем нормално в Турция. Затова вървяхме пеша ден и половина, но объркахме пътя“, споделят те.
В целия граничен район малки групи мигранти, основно млади мъже, преследват бленуваната си европейска мечта. Тези от тях, които нашият екип срещна, са основно от африкански и азиатски държави, а не сирийци.