Появи се перспектива за разрешаване на проблема на фирмите-превозвачи, осъществяващи спедиция от Турция за Европа. Това пише електронното издание на турския вестник "Хюриет".
Изданието съобщава, че по време на Форума на международните превозвачи в Лайпциг, турският министър на транспорта и съобщенията Лютфи Елван се е срещнал с германския си колега Александър Дорбинт. Двамата са разговаряли близо 3 часа в два последователни дни.
"Германия е една от страните, които са наясно с проблемите на турските превозвачи, и през юни може да направи важни стъпки в тази посока", заявил Дорбинт.
"Срещите протекоха изключително добре и през юни техническите комитети на двете страни ще дойдат в Турция. Бих искал да подчертая, че нещата вървят в положителна посока", коментирал от своя страна и Елван.
Според изпълнителния директор на Сдружението на международните превозвачи Фатих Шенер, години баред браншът е изправен пред несправедливи регулации. "Заради квотите сме обект на невиждани глоби, прекомерно високи транзитни такси и удължаване на времето на транзита", заяви Шенер и допълни, че по този начин се прави опит да се пречи на турските превозвачи.
"В България глобяват тираджиите с по 200 евро, защото липсва плик за покриване на тяло при злополука, а в Австрия ги задължават да преминават обучения. На шофьорите ни се дава туристическа виза, която е валидна 30 дни в продължение на 3 месеца, като това се прави с цел да не могат да осъществят два пъти транзитен курс в рамките на три месеца", каза още Шенер.
Той увери, че браншовата организация се стреми тази несправедливост да бъде премахната, и изрази задоволство от заявеното от германския транспортен министър. "В крайна сметка решението на Германия ще бъде показателно за другите страни от ЕС", подчерта Шенер.