Парламентът на Македония одобри необходимите конституционни промени за смяна на името – Северна Македония. Решението беше взето снощи след бурно заседание на македонския парламент, отложено с повече от 10 часа.
На 17 юни премиерите на Македония и Гърция Зорав Заев и Алексис Ципрас се договориха югозападната ни съседка да се нарича Република Северна Македония с подписването на Преспанския договор. Така беше сложен край на продължил 27 години спор за името.
Пробивът беше постигнат, след като няколко депутати от националистическата опозиционна ВМРО-ДПМНЕ подкрепиха конституционните поправки, заради което бяха изключени от партията.
Вотът в Скопие отваря вратите за Македония към членство в НАТО и ЕС, което години наред беше блокирано от Гърция. Европейският съюз приветства решението. България също.
Снощното, дълго отлагано гласуване в пленарната зала на македонския парламент, разкри сериозно сътресение в редиците на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.
Това решение на парламента обаче спести на страната време и ново забавяне на преговорите със западните й партньори.
Ако вчерашното гласуване не беше успешно, управляващите обещаха да предизвикат извънредни парламентарни избори в търсене на комфортно мнозинство от 2/3 от депутатите.
Това обаче е само началото на дълъг процес на промяна на македонската Конституция и името на страната, в изпълнение на Преспанския договор.
Предстоят още доста заседания на парламента и поне още две ключови гласувания.
От друга страна, за да влязат в сила промените, договорът трябва да бъде гласуван и от гръцкия парламент.