Парламентът на Македония одобри необходимите конституционни промени за смяна на името – Северна Македония. Решението беше взето снощи след бурно заседание на македонския парламент, отложено с повече от 10 часа.

На 17 юни премиерите на Македония и Гърция Зорав Заев и Алексис Ципрас се договориха югозападната ни съседка да се нарича Република Северна Македония с подписването на Преспанския договор. Така беше сложен край на продължил 27 години спор за името.

Пробивът беше постигнат, след като няколко депутати от националистическата опозиционна ВМРО-ДПМНЕ подкрепиха конституционните поправки, заради което бяха изключени от партията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вотът в Скопие отваря вратите за Македония към членство в НАТО и ЕС, което години наред беше блокирано от Гърция. Европейският съюз приветства решението. България също.

Снощното, дълго отлагано гласуване в пленарната зала на македонския парламент, разкри сериозно сътресение в редиците на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.

Това решение на парламента обаче спести на страната време и ново забавяне на преговорите със западните й партньори.

Ако вчерашното гласуване не беше успешно, управляващите обещаха да предизвикат извънредни парламентарни избори в търсене на комфортно мнозинство от 2/3 от депутатите.

Това обаче е само началото на дълъг процес на промяна на македонската Конституция и името на страната, в изпълнение на Преспанския договор.

Предстоят още доста заседания на парламента и поне още две ключови гласувания.

От друга страна, за да влязат в сила промените, договорът трябва да бъде гласуван и от гръцкия парламент.