Ново проучване показва притеснителни данни за спад на раждаемостта във всички страни, който ще продължи до края на века, предаде Си Ен Ен. Това ще доведе до дълбока демографска криза по цял свят.

Коефициентът на плодовитост показва средния брой деца, които една жена би могла да роди през живота си. В световен мащаб този брой е намалял от 4,84 през 1950 г. до 2,23 през 2021 г. и ще продължи да спада до 1,59 до 2100 г. Това показват данни от новото проучване, което е публикувано в научното списание Lancet.  

Според изследването 46% от държавите са имали коефициент на плодовитост под нивото на заместване до 2021 г. Този брой ще нарасне до 97% до 2100 г., което означава, че населението на почти всички страни в света ще намалява до края на века.

„Има много причини за тази промяна, включително по-големи възможности за жените в областта на образованието и заетостта и по-добър достъп до контрацепция и услуги за репродуктивно здраве“, обяснява д-р Кристофър Мъри, автор на изследването. 

За да поддържат стабилен брой на населението, държавите се нуждаят от коефициент на плодовитост от 2,1 деца на жена. Когато коефициентът на плодовитост спадне под нивото на заместване, населението започва да намалява.

Прогнозите от изследването показват, че 155 от 204 страни и територии в света (76%) ще имат раждаемост под нивата на заместване на населението до 2050 г.

"Демографско разделение" в света

Въпреки очаквания спад на нивата на раждаемост по цял свят темпото ще бъде неравномерно, показват данни от изследването.

Очаква се над три четвърти от живите раждания да бъдат съсредоточени в страни с ниски и средни доходи на населението до края на века, като над половината ще бъдат в Субсахарска Африка.

Така ще се създаде „демографско разделение“ в света, където държавите с високи доходи ще бъдат изправени пред застаряване на населението и липса на работна сила. Според изследователите това ще се отрази и на националното здравно осигуряване, програмите за социално осигуряване и инфраструктурата на здравеопазването.

Авторите на изследването разглеждат и политиките за насърчаване на раждаемостта като държавни субсидии за отглеждането на деца, по-удължено майчинство или бащинство, както и различните видове данъчни облекчения.

За съжаление откриват, че те не биха променили очакваните прогнози за демографска криза. Според тях ефектът от тези политики може да увеличи коефициента на раждаемост едва с 0,2 деца на жена.

„Има реална заплаха в това, че някои правителства се опитват да притиснат жените да имат повече деца. Много е лесно да се премине от насърчаване на раждаемостта към малко по-принудителни действия“, предупреждава д-р Мъри.

Въпреки притеснителните данни от изследването някои изследователи обръщат внимание и на ползите от страшните прогнози.

„Намаляващото население поставя големи икономически и обществени предизвикателства, но има и ползи за околната среда“, казва д-р Мбуру, учен от СЗО.

Според изследването намаляващото население може да намали въглеродните емисии и да реши проблемите с изчерпаемите световни ресурси.