Цената на природния газ на борсата ICE достигна в понеделник рекордните си стойности от октомври.

Стойността на синьото гориво в нидерландския хъб TTF за втори път в историята премина психологическата бариера от 116 долара за мегаватчас и за кратко докосна сумата от 116,395 евро на мегават в сутрешната търговия. Единствената по-висока цена отчитана досега е от 5 октомври, когато тя бе 116,529 евро ма мегаватчас.

В петък пазарът затвори на цена от 105,776 евро, което означава, че сме свидетели на ръст от 10,16%

На обед котировките се понижиха до нива от малко над 112 евро на мегаватчас.

Междувременно от Германия се появиха индикации, че проектът Северен поток 2 може да не получи достъп до европейската газопреносна мрежа преди септември 2022 г.

Такова мнение е изразил Александър Лампсдорф зам.- председател на парламентарната група на Свободната демократическа партия в Бундестага, която е коалиционен партньор в новия кабинет.

В момента властите в Берлин извършват сертифициране на проекта.  Именно продължителността на този процес бе изтъкван от Москва, макар и неофициално, като причина за нарастващите цени на природния газ. 

Ако цените на международните пазари продължават да се покачват, то това се очаква да доведе до нови по-високи стойности и в България, които трудно ще могат да се удържат от Комисията за енергийно и водно регулиране.

Това е така защото според договорите на родния газов доставчик Булгаргаз и Газпром експорт откъдето идват около 90% от всички доставки на синьо гориво се обвързани с борсовите стойности.

През декември синьото гориво се продава от Булгаргаз на цена от 102,33 лв. за мегаватчас. Преди година, тези стойности бяха почти четири пъти по-ниски с нива от 27,77 лв. на мегаватчас.