Гражданите на Европейския съюз ще запазят изцяло пенсионните си права и в друга страна от Общността. След дълги години на преговори европейските институции се споразумяха за пълна мобилност на пенсиите и самоосигурителните вноски.
Европейските граждани могат да прехвърлят пенсиите си в друга страна от Общността, или да се приравнят с местната пенсионна система, ако имат необходимия трудов стаж и платени вноски. Това означава, че ако в България, например, са натрупани години за пенсия, то те се признават и служат за определянето на пенсионния план в друга страна.
При трудов стаж в друга държава гражданите могат да изберат коя пенсионна система да ползват. Това право ще важи за пенсиите от държавните пенсионни фондове. Новото споразумение между европейските институции приравнява към законодателството и допълнителните пенсионни осигурявания и гарантира мобилност на вноските на самоосигуряващите се или тези, които делят осигуровки с работодателя.
"Това, което постигнахме, е да приравним и минималните периоди за самоосигуряване, както и началната възраст. Достатъчни ще са три години на осигуряване и 25 години начална възраст, за да може самоосигурителните вноски да се включат в една пенсия. Това е много кратък период в сравнение с необходимите 10 години минимум в Люксембург или 5 години в Германия", обясни Риа Оймен-Рюйтен, докладчик по споразумението в ЕП.
За да влезе в действие новата норма, ще са необходими 4 години за приравняване на националните норми. Целта е да се стимулира започването на самоосигуряване, което да даде възможност за формиране на пенсии под различни форми, които да не тежат само на държавната хазна.