Ако Доналд Тръмп се окаже окончателният победител в президентските избори в САЩ, той ще спечели не само своето място в Белия дом, но може да промени и хода на съдебните процеси срещу него.

Втори мандат би го поставил в уникално могъща позиция да спре някои от най-сериозните наказателни дела, включително две федерални обвинения, обвиняващи го в неправилно боравене с класифицирани документи и опит за обръщане на резултатите на президентските избори през 2020 година, посочва “Файненшъл Таймс”.

Срещу Доналд Тръмп има две производства в щатски съд - по дело за фалшифициране на бизнес документи в Манхатън, където той беше осъден по 34 престъпления, както по дело в Джорджия- за намесата в изборите преди четири години.

Демократите се надяваха, че обвиненията, повдигнати срещу Тръмп, ще подкопаят популярността му сред републиканците, това не се случи.

Ако Тръмп бъде отново избран за президент, прокурорите по делата ще открият нови и вероятно фатални правни пречки пред и без това сложните и безпрецедентни производство.

Какво ще стане с федералните дела?

Тръмп беше обвинен в две федерални дела, заведени от специалния прокурор на Министерството на правосъдието Джак Смит - първото за предполагаемата намеса в изборите през 2020 г., а второто за боравенето с класифицирани материали, намерени в имението му Мар-а-Лаго.

 

Ако Тръмп се върне Белия дом, той ще има няколко възможности да притисне Министерството на правосъдието, за да оттегли делата срещу него. Министерството е част от изпълнителната власт, която той ще наблюдава.

Снимка: Ройтерс

Тръмп ще бъде натоварен със задачата да назначи нов главен прокурор и може да избере такъв, който "да играе" в негова полза.

Бившият президент каза по-рано, че ако спечели изборите, веднага ще уволни специалния прокурор Джак Смит.

Държавните дела в Джорджия и Манхатън са извън юрисдикцията на Министерството на правосъдието, така че за Тръмп ще бъде много по-трудно да повлияе там като президент. Но експертите твърдят, че е малко вероятно те да продължат, ако Тръмп е в Белия дом.

Няколко от съобвиняемите по делото в Джорджия се признаха за виновни, но той твърди, че е невинен.

Кларк Кънингам, професор по право в държавния университет на Джорджия, смята, че Тръмп може да поиска от Министерството на правосъдието да заведе дело във федералния съд, за да спре делото в Джорджия.

Това ще бъде и най-бързият начин въпросът да стигне до Върховния съд на САЩ, който през юли установи че бившите президенти са с имунитет срещу наказателно преследване за техните официални действия.

По делото в Манхатън Тръмп трябва да бъде съден в края на ноември, след като председателстващият съдия там се съгласи да отложи процедурата за след изборите.

Снимка: Ройтерс

Съдът обаче тепърва ще се произнася дали цялата, или част от присъдата, трябва да бъде отменена в светлината на решението за имунитета на Върховния съд.

Според експертите ще противоречи на Конституцията, ако Тръмп получи присъда затвор, докато е в Белия дом. Поради това присъдата може да бъде отложена поне до следващите президентски избори.

„Сега Тръмп по същество печели и в четирите случая“, посочва Пол Бътлър, професор по право в Джорджтаун.

Президентите на САЩ имат широки правомощия да помилват осъдени или обвинени във федерални престъпления.

Никой президент в историята на САЩ не се е помилвал. Но според съобщенията Тръмп е пуснал идеята още по време на първото си президентство.

Всяко „самопомилване“ е вероятно да бъде оспорено - което означава, че безпрецедентният ход може да завърши пред Върховния съд. Може обаче и да не се стигне до него, ако Министерството на правосъдието отхвърли случаите.

Губернаторите или други държавни органи като съвети по помилванията също имат правомощието да опрощават държавни престъпления.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK