В събота Израел нанесе удари по военни обекти в Иран в отговор на масираната ракетна атака на Техеран на 1 октомври. Израелските военни заявиха са постигнали целите си, като предупредиха Иран да не реагира. Иранският президент Масуд Пезешкиан обяви, че Ислямската република не търси война, но обеща „подходящ отговор“.
С продължаващата ескалация на напрежението в Близкия изток The Times of Israel насочва поглед към военновъздушните сили и системите за противовъздушна отбрана на двете държави.
Иран
Иранските военновъздушни сили разполагат с 37 000 души личен състав, но десетилетия международни санкции до голяма степен са лишили страната от най-новото високотехнологично военно оборудване, според Международния институт за стратегически изследвания в Лондон (IISS).
В областта на отбраната Иран разчита на смесица от руски и произведени в страната ракетни системи земя-въздух и системи за противовъздушна отбрана.
Военновъздушните сили разполагат само с няколко десетки работещи ударни самолета, включително руски и остарели американски модели, придобити преди Ислямската революция в страната през 1979 г.
Ислямската република разполага с ескадрила от девет изтребителя F-4 и F-5, една ескадрила от руски изтребители Сухой-24, както и няколко самолета МиГ-29, F7 и F14, посочва IISS.
Командирът на иранските военновъздушни сили заяви през април, че самолетите Сухой-24 са в „най-добрата си степен на готовност“ да противодействат на всяка потенциална израелска атака.
Въпреки това зависимостта на страната от тези самолети, разработени през 60-те години на XX век, подчертава относителната слабост на военновъздушните сили на Иран.
През 2016 г. страната получи доставки от Русия на противовъздушната система С-300 - ракети земя-въздух с голям обсег, способни да поразяват едновременно няколко цели, включително самолети и балистични ракети.
Иран има и още безпилотни самолети, предназначени да летят в цели и да се взривяват. Разполага и с произвежданата в страната ракетна платформа земя-въздух Bavar-373, както и със защитните системи Sayyad и Raad.
Анализаторите изчисляват, че арсеналът от дронове на страната наброява няколко хиляди. Освен това според тях Иран разполага с над 3500 ракети земя-земя, някои от които носят половинтонни бойни глави. Броят на ракетите, способни да достигнат Израел, обаче може да е по-малък.
През април полуофициалната иранска информационна служба ISNA публикува графика, показваща девет ирански ракети, които според нея могат да достигнат Израел.
Сред тях са „Sejil“, способна да лети със скорост над 17 000 километра в час и с обсег от 2500 километра; „Kheibar“ с обсег от 2000 километра; „Haj Qasem“ с обсег от 1240 километра; и „Haj Qasem“, която има обсег от 1400 километра.
Според доклад от 2023 г. на базираната в САЩ Фондация за защита на демокрациите Бехнам Бен Талеблу, Иран продължава да разработва подземни ракетни складове, снабдени със системи за транспортиране и изстрелване, както и подземни центрове за производство и съхранение на ракети.
Израел