Два дни до изборите за президент в Съединените щати. На 5 ноември бившият президент от Републиканската партия Доналд Тръмп и вицепрезидентката от Демократическата партия Камала Харис ще се изправят един срещу друг в надпреварата.

Ето хронологията на събитията около изборите от деня на вота до встъпването в длъжност на победителя:

  • 5 ноември 2024 г.: Изборният ден
  • 6 ноември - 11 декември 2024 г.: В този срок щатите удостоверяват резултатите от изборите. Резултатите може да станат известни часове след вота, но може и това да отнеме няколко дни, особено ако те са близки и подадените по пощата гласове се окажат фактор. 
  • 17 декември 2024 г.: Делегатите, които заедно образуват Избирателната колегия, се събират в съответните щати и окръг Колумбия, за да изберат президент и вицепрезидент.
  • 25 декември 2024 г.: Гласовете на електорите трябва да бъдат получени до тази дата от председателя на Сената - роля, която се изпълнява от вицепрезидента, понастоящем Камала Харис - и от ръководителя на Националния архив.
  • 6 януари 2025 г.: Вицепрезидентът председателства преброяването на гласовете на Избирателната колегия на съвместно заседание на двете камари на Конгреса, съобщава резултатите и обявява кой е избран.
  • 20 януари 2025 г: Встъпване в длъжност на победителя в изборите и неговия подгласник като президент и вицепрезидент. На тази церемония двамата официално полагат клетва.

Как функционира Избирателната колегия?

 

За разлика от членовете на Конгреса на САЩ, които се избират пряко от избирателите, президентът на САЩ не се избира чрез пряко национално гласуване.

Вместо това, когато американците гласуват, те избират списък от „делегати“ от своя щат, които се задължават да гласуват за определени кандидати за президент и вицепрезидент въз основа на гласовете, подадени в щата за всеки кандидат.

След като гласовете бъдат преброени и удостоверени, тези делегати официално подават своя глас. 

Колко електорални гласа са необходими, за да се спечелят изборите?

За да се спечелят президентските избори в САЩ, на кандидатите са необходими 270 електорални гласа, което е мнозинство от общо 538 налични електорални гласа.

Тази система може да доведе до изненадващи резултати: даден кандидат може да спечели гласовете на избирателите в цялата страна, но да загуби изборите в избирателната колегия, което се е случвало пет пъти в историята на САЩ.

Последният такъв случай беше през 2016 г., когато Тръмп спечели президентския пост пред Хилъри Клинтън, въпреки че изоставаше с близо три милиона гласа в цялата страна.

В САЩ гражданите трябва да отговарят на някои много основни критерии, за да могат да гласуват. Те трябва:

 
  • да са граждани на САЩ
  • да са жител на щата, в който са регистрирани за гласуване
  • да са навършили 18 години

Правото на глас може да се различава в отделните щати, особено когато става въпрос за присъди за престъпления. Например лицата, които имат криминално досие, могат да се сблъскат с ограничения в някои щати, включително да загубят правото си да гласуват за постоянно, пише „Ал Джазира“.

Смята се, че в Съединените щати има над 230 милиона души, които имат право да гласуват. Но приблизително само 160 милиона от тях са регистрирани като гласоподаватели и не всички от тях ще гласуват в действителност. На изборите през 2020 г. избирателната активност беше около 66% от имащите право на глас - най-високата от повече от век насам.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK