Президентът и правителството с единно мнение за ангажиментите на България по споразумението за климатичните промени. 

Позицията на форума на ООН беше съгласувана със синдикатите у нас, които изразиха опасения за бъдещето на въгледобива и енергийния сектор.

България е на път да преизпълни с 20 % целта за намаляване на емисиите от парникови газове до 2020 г., вредните емисии са намалели с 49 на сто спрямо нивата отпреди 30 години. Това са част от аргументите, с които страната ни настоява да няма завишаване на ангажиментите ни към Парижкото споразумение за климата на конференцията на ООН за климатичните промени в Катовице, Полша.

„По-нататъшни ревизии на амбициите за намаляване на емисиите от парникови газове не кореспондира с нашия национален интерес, защото трябва да има предвидими правила, които да се налагат и да стимулират конкуренцията и индустрията и ние даваме приоритет на социалния елемент на тази промяна и по-специално запазването на хиляди работни места”, посочи президентът Румен Радев.

Снимка: https://www.president.bg

Министърът на околната среда и водите Нено Димов потвърди, че страната ни иска да види как ще се изпълнят целите от Париж и по-високи амбиции не можем да удовлетворим, защото българската енергетика е въпрос от стратегическо значение.

„Защитата на българската енергетика е важен въпрос и за цените на тока, не може преструктурирането да стане за една нощ. Има програма и трябва да я следваме стъпка по стъпка”, каза Димов.

Президентът Радев обаче очаква и следващи стъпки от правителството за включване на страната в европейските фондове за трансформиране на индустрията.

Снимка: president.bg

„Когато говорим за екологично чиста енергия, нека не забравяме, че е много важно да имаме сигурна и предсказуема енергия. В това отношение Европа също може да ни помогне много, ако не създава пречки, както в миналото, по пътя на руските доставки на газ за България. Да вземем и това, което предложих на президента Путин - пряка доставка към България, т.е. към Европейския съюз, която нарекохме Български поток. Не като продължени на Турски поток, а наистина Български поток, който да гарантира сигурността на доставките за Европа. Само така България може да е независим енергоразпределителен център”, каза Радев.

Форумът, който трябва да определи ясни правила и цели за борба с климатичните промени, се провежда в полския миньорски град Катовице, който беше определен като един от най-зелените в страната от полския президент Дуда.

40 държавни лидери и участници от 197 държави трябва да определят стъпките за намаляване на парниковите газове и финансовото подпомагане на бедните държави, които се борят с последствията от климатичните промени.

„Използването на природните ресурси като въглища – в нашия случай, не противоречи на защитата на климата. При нас емисиите спадат. Днес, три години след срещата в Париж, светът се сблъсква с друг тест. Трябва да покажем, че сме готови напълно да приложим плана който одобрихме през 2015 г.”, посочи полският президент Анджей Дуда.

Генералният секретар на ООН призова за спешни мерки. Дори със спазването на ангажиментите от Париж за климата до края на века температурата на планетата ще се повиши с три градуса и ще настъпи климатичен хаос.

„Ние сми в беда, в голяма беда с климатичните промени. Те се случват по-бързо от нас и ние трабва да ги догоним скоро преди да е прекалено късно”, каза Антониу Гутериш.

Той поиска до 2030 г. емисиите на парникови газове да спаднат до 45% от нивата през 2010 г. и да бъдат на 0 до 2050 г.

Междувременно Световната банка анонсира, че удвоява на 200 милиарда долара помощта за бедните държави, които трябва да се адаптират към климатичните промени.

Според изследване на „Евробарометър” 93% от европейците смятат, че климатичните промени се дължат на човешка дейност. 85 на сто пък вярват, че използването на енергията по ефективен начин ще доведе до икономически растеж.