Очаква се португалският премиер Педру Пасуш Коелю да сформира правителство на малцинството, след като дясноцентристката му партия спечели парламентарните избори, но загуби мнозинството. Това предаде Ройтерс.
Президентът Анибал Каваку Силва трябва да номинира новия премиер, след като проведе консултации с всички политически лидери. Според експерти тези консултации ще започнат по-късно тази седмица и да траят около две седмици.
Пасуш Коелю ще е първият лидер в Европа, който е преизбран, след като наложи сурови ограничения на гласоподавателите поради условията в международните спасителни планове по време на дълговата криза.
По-рано той намекна, че може да му се наложи да прави компромиси с политиката си, при съставянето на новото правителство. Според повечето анализатори има голяма вероятност новото правителство да работи поне около година без сериозни предизвикателства, продължавайки бюджетната консолидация.
Победеният лидер на социалистите Антониу Коща заяви, че няма да образува ляво „негативно мнозинство на тези, които издигат препятствия”. Според специалистите е слабо вероятно неговите умерени проевропейски социалисти да се съюзят с настроените против еврото комунисти и радикалния Ляв блок.
„Ще имаме правителство на малцинството, което ще прави споразумения в критично важни моменти като приемането на бюджета. Тези споразумения са напълно постижими при въздържане на социалистите от гласуване, било то през тази или в следващи години”, коментира ситуацията политологът Аделино Малтес, цитиран от световните агенции.
Бюджетът за 2016 г. може да бъде представен едва след назначаването на новото правителство.
Според сегашните резултати, правителството има 104 места в 230-местния парламент, а за мнозинство са нужни 116.
В Португалия само едно правителството на малцинството е завършило четиригодишния си мандат. Средната продължителност на живот на тези кабинети е 14 месеца, отбелязва Асошиейтед прес.
Експерти коментират, че предсрочни избори в Португалия няма да може да се организират преди юни 2016 г., тъй като конституцията забранява новоизбран парламент да бъде разпускан през първите му шест месеца.