Премиерът Бойко Борисов се срещна с гръцкия си колега Алексис Ципрас тази вечер в Кавала.
Бежанската криза и натискът от мигранти по границите на България и Гърция бяха сред основните теми за разговорите между двамата.
Те вечеряха преди утрешното официално подписване на меморандума за изграждане на скоростна железопътна линия.
Утре транспортните министри на двете държави ще подпишат меморандума за мащабния инфраструктурен проект – скоростният жп коридор, който да свърже Егейско и Черно Море с река Дунав.
Целта на проекта е да свърже с високоскоростна железопътна линия пристанищата на Солун, Кавала, Александруполис, Бургас, Варна и Русе на река Дунав.
За българската страна предварителните сметки показват, че проектът ще струва един милиард и 70 милиона евро. Цялата стойност ще достигне 4 милиарда.
По своите мащаби този проект се равнява на железницата на барон фон Хирш.
От проекта България печели бъдещо развитие на пристанище Варна и Бургас, връзка с Александруполис, както и изграждане на модерна линия от Варна до Русе.
Целта на Гърция е да конкурира много по-развитата жп връзка с Турция.
„В момента, вероятно и в бъдеще през Босфора няма да се превозва газ, докато това е начин да се реализира изоставеният проект "Бургас-Александруполис", който беше само за нефтопровод, всъщност за превоз на газ, петрол, стоки и на пътници едновременно.
Важно е да направим терминал за втечнен газ в Бургас, защото в Александруполис знаем, че такъв терминал се изгражда", заяви Веселин Кирев от гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт.
Цел на Гърция е да има достъпи до ключовото съоръжение по трасето на наша територия – фериботният комплекс във Варна, който прави връзка с Кавказ.
„Имаме техническа готовност за подобен тип коридор, който касае трасето от Иран, което излиза на двете пристанища в Грузия – Поти и Батуми, което респективно дава възможност през пристанище Бургас или Варна, да намерят излаз и на Средиземно море", заяви министър Ивайло Московски.
За експертите проектът открива пряк път на Гърция към руските пазари.
Реалистичният срок за изпълнение на проекта е 10 години.
За проекта се чакат инвестиции от Близкия и Средния изток, от Китай и Русия. Следващият важен момент, който ще бъде обсъден с премиера Ципрас, е започването на строителството на интерконекторната връзка с Гърция.