Изцяло е прекъснато електрозахранването на атомната централа в Чернобил, както и на нейните системи за сигурност, съобщи украинският енергиен оператор "Укренерго".

Централата "е напълно изключена от електропреносната мрежа", се казва в изявление на страницата на оператора във „Фейсбук“, като се добавя, че заради военните операции "няма възможност за възстановяване на линиите".

От украинската атомна електроцентрала "Чернобил" може да бъдат изпуснати радиоактивни вещества, тъй като тя не може да охлажда отработеното ядрено гориво след прекъсване на електрoзахранването, заяви Украинската държавна ядрена компания "Енергоатом", цитирана от „Ройтерс“.

Оттам обясниха, че боевете са направили невъзможно незабавното ремонтиране на високоволтовия електропровод към централата, която беше превзета от руските сили, след като Кремъл започна пълномащабно нахлуване в Украйна на 24 февруари.

В Чернобил има около 20 000 касети с отработено гориво, които не могат да бъдат охладени в условията на прекъсване на електрозахранването.

Повишаването на температурата им може да доведе до "изпускане на радиоактивни вещества в околната среда. Радиоактивният облак може да бъде пренесен от вятъра в други региони на Украйна, Беларус, Русия и Европа", се казва в изявлението.

Без електрозахранване няма да работят и вентилационните системи на централата, което ще изложи персонала на опасни дози радиация, допълва тя.

Във вторник MAAE предупреди, че системите за наблюдение на ядрения материал в съоръженията за радиоактивни отпадъци в Чернобил са спрели да предават данни.

Радиоактивното място на най-тежката ядрена катастрофа в света се намира на около 100 км от Киев.

Четвъртият му реактор експлодира през април 1986 г. по време на неуспешен тест за безопасност, като изпрати облаци от радиация над голяма част от Европа.

Във вторник Международната агенция за атомна енергия, заяви, че обектът вече не предава данни и изрази загриженост за персонала, работещ под руска охрана.

Неработещата централа се намира в зона, в която са разположени изведени от експлоатация реактори, както и съоръжения за радиоактивни отпадъци. В централата все още работят повече от 2000 души, тъй като тя изисква постоянно управление, за да се предотврати нова ядрена катастрофа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement