Млади жени наборници са назначавани в израелските бази по границата с Газа, за да следят за съмнително поведение на „Хамас“. Оцелелите по време на атаката на 7 октомври 2023 г. разказват, че многократно са сигнализирали за подозрително раздвижване, но началниците им – мъже, дълго не обръщали внимание на предупрежденията, пише германското издание „Шпигел“.
Последният брой на списанието е посветено на годишнината на конфликта в Близкия изток и ескалиращото напрежение. В него младите военизирани жени разказват за преживения шок и проблема с шовинизма в израелската армия.
В нощта на 6 октомври 2023 г. редник Лири Офек, тогава едва на 20 години, не е била на смяна. Тя обаче отишла да прави компания на приятелката си, която била дежурна в контролната зала на израелската военна база „Реим“, разположена на границата с Ивицата Газа.
Двете млади жени са част от разузнавателна част към граничния контрол на израелската армия. Те се наричат скаути (tatzpitaniot на иврит).
От години израелската армия назначава жени наборници в отряда, защото те притежават способността да се концентрират по-добре от мъжете. Тяхната задача е да наблюдават района зад граничната ограда с помощта на високотехнични камери и да докладват за всичко, което привлече вниманието им.
Няколко месеца преди атентата на 7 октомври 2023 г. младите жени непрекъснато докладвали за необичайна активност от страна на групировката „Хамас“ в Ивицата Газа. Казвали на началниците си – мъже, че атаката е неизбежна.
„Самата нощ на 6 срещу 7 октомври беше скучна“, разказва пред германското списание Офек. В края на смяната на нейния приятел – някъде след 4:30 часа, двете си легнали да спят.
Тя обаче е категорична, че това, което е последвало, е можело да бъде предотвратено. На 7 октомври около 3000 бойци от „Хамас“ и други терористични организации пробили граничната ограда на около 20 места, за да атакуват близките населени места и военните бази.
Докато Офек и нейният приятел страдали от скуката в контролната зала на „Реим“, командирите на армията и висшите офицери от Агенцията за вътрешна сигурност „Шин Бет“ обсъждали подозренията, че има вероятност от скорошна атаката на „Хамас“. Ден преди атаката те решили да увеличат специалните сили в граничния район, защото имало индикации за предстоящ удар от страна на групировката „Хамас“.
„В 6:30 часа сутринта се събудихме от сирените за предстояща ракетна атака“, разказва Офек. Техният командир им наредил незабавно да се скрият в бункера. А след три часа ги информирал, че „терористи са нахлули в базата“.
„Вратата на бункера се оказа с повреда и не успяхме да го затворим. Обадихме се, за да го затворят дистанционно. В един момент обаче започнахме да чуваме стрелба с автоматични оръжия и викове: „Аллах Акбар“. Имаше експлозии. Не смеехме да говорим помежду си. Седяхме свити в тъмнината“, разказва Офек.
В бункера нямало кислород и някои от младите жени вътре загубили съзнание. По пода имало урина, а от тавана капела вода, заради високата влажност.
Близо 22 души седели в бункера цели 12 часа. След като войниците на „Хамас“ се изтеглили, всички се качили в контролната зала. Навсякъде имало дупки от куршуми, кръв и няколко тела на хора, които са потърсили убежище при военните.
Приблизително по същото време бойците на „Хамас“ са убили 15 невъоръжени разузнавачи във военната база „Нахал Оз“, разположена на 12 километра от „Реим“. Взели са и седем души като заложници. Само две млади жени успели да избягат и да се скрият.
В дните след атаката в социалните мрежи бяха качени различни видеоклипове с насилие. На едно от тях се виждаше 19-годишната Наама Леви, която е с вързани ръце зад гърба и с течаща кръв между краката ѝ. По-късно „Хамас“ публикува и кадри с пет жени, отвлечени от базата „Нахал Оз“. Всички те са вързани, а лицата им са обезобразени. Във видеото те се опитват да говорят с бойците на „Хамас“ на арабски и английски, но терористите ги наричат „сабая“ – термин, използван от членовете на „Ислямска държава“ за секс робини.
Месеци по-късно завърналите се жени, взети като заложници, разказват, че терористите са ги малтретирали сексуално. Все още Израел не знае колко от жените, работещи в различните бази по границата са живи. Преговорите за тяхното освобождаване са в застой от месеци. И като се има предвид ескалацията в Ливан, тяхното спасяване изглежда се е отдалечило във времето, коментира германското издание „Шпигел“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK