В Обединеното кралство се провеждат предсрочни парламентарни избори. Досегашната опозиция - Лейбъристите - може да получат по-голямо мнозинство в парламента от която и да е партия през последните два века. Управлявалите през последните 14 години консерватори са заплашени от най-ниския резултат в историята на партията.
Според мнозинството избиратели те са се провалили в справянето с трите кризи - икономическата, здравната и мигрантската.
До степен, че прочутото британско обществено здравеопазване е на ръба.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тодор Йорданов е общопрактикуващ лекар в Лондон от 10 години. След Брекзит и пандемията наблюдава значителен скок в броя на пациентите – заради рекордната в историята на Великобритания миграция. Здравната инфраструктура обаче не може да догони ръста.
„На ден едно джи пи във Великобритания по договор трябва да види поне 28 пациенти. Не може да си видим всички желаещи пациенти и се налага по алтернативни начини – да ходят в центрове, които са за неотложна помощ. Увеличаваме дните, в които работим“, каза Тодор Йорданов.
Ключов проблем е недостигът на персонал. Заради Брекзит 4000 европейски медици са се отказали да дойдат на Острова. Много местни, а и чужди специализанти предпочитат да заминат за страни като Австралия и Канада.
„Някои вероятно си мислят, че медиците стачкуват просто за пари. Но заплащането наистина не е адекватно. В моята област няма достатъчно стимули зъболекарите да работят със здравната каса, затова много от тях минават на частно. В резултат много пациенти остават без достъп до зъболекар“, обясни – Кейтана - студент по дентална медицина.
По последни официални данни само в Англия 7 и половина милиона души чакат за различни прегледи или медицински интервенции. Понякога чакането продължава с месеци. Отново в Англия няма лекари за 9000 позиции.
Всички посочват като причина продължилото с години недостатъчно финансиране на общественото здравеопазване. По време на предизборната кампания и двете основни партии на Острова обещаваха инвестиции, без да е ясно откъде ще дойдат те.
„Няма достатъчно пари за IT инфраструктура. А имаме много сложни информационни системи, които се нуждаят от значителна поддръжка. Имаме и хронична липса на апаратура, което увеличава списъка с чакащите пациенти“, казва Алекс Гримууд - радиационен физик в болница.
Търсенето стимулира и ръст на частното здравеопазване, при което обаче цените са главозамайващи. А Тодор пази лекарския си номер в България и не изключва възможността някой ден да се върне в родината.