Ново развитие между София и Скопие. Правителството на Северна Македония заседава днес, за да реши дали ще ограничи достъпа на български граждани до честванията на 4 февруари - рождения ден на Гоце Делчев.

Вчера македонският президент Стево Пендаровски обяви, че български евродепутат и отделни политици ще бъдат спрени още на границата. По последна информация след днешното заседание на правителството не са посочени имена, нито на български евродепутат, нито на политици и граждани, които да бъдат спрени на границата, така че да не участват в честванията на Гоце Делчев на 4 февруари в Скопие.

Вчера след съвета по национална сигурност македонският президент Стево Пендаровски каза само, че има такива имена, но не ги посочи и допълни, че част от тях работят с руските служби.

„Ако тези лица искат да влязат в страната – да не им бъде позволен достъп, а ако са вече вътре в страната –  да им бъде отказан престоят и да бъдат обявени за персона нон грата“, заяви Пендаровски.

Днес българският президент Румен Радев малко поиска македонските институции да докажат, че се активно се борят срещу антибългарската кампания.

„Сега разбирате защо толкова много се борих правата на македонските българи да бъдат защитени в Конституцията на тази страна и това да бъде задължително условие за започване на начало на преговорите. Така че Република Северна Македония не е и започнала преговори. Тя още не е отворила вратата за стаята, където да се водят тези преговори. Очаквам институциите на Република Северна Македония да докажат не само, че не са част от антибългарската кампания, това вече не е достатъчно. Крайно време е те да докажат, че се борят активно срещу тази кампания“, заяви президентът Румен Радев. 

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов изказа предположение, че е в списъка на Скопие.

„Това са неприятелски действия, тук някой се опитва да вкара България и Македония в руско-украинския сценарий“, каза Костадин Костадинов.

„Разпознавам в списъка на Скопие всеки един българин, който защитава българите в Македония. А що се отнася до това кой работи с руски служби - това е само и единствено властта в Скопие. Когато някой се е опитвал да спре лидерите на ВМРО, са му се случвали неща в историята, които могат да бъдат проверени. Последният такъв беше Александър Караджорджевич“, заяви евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки.

Вчера външният министър Николай Милков поиска от европейските си колеги да изразят солидарност с България и намекна, че е възможно да върнем ветото за еврочленството на Скопие.

„Правото на вето е като атомното оръжие. Неговата сила е в това да не се използва, а да стои като някакъв вид възможност, която да накара другите да отстъпят, да преговарят, да стигнат до някакъв общ консенсус. Надявам се да не го използваме, но всичко за виси от развитието на ситуацията на място“, отбеляза Николай Милков.

„Само преди няколко дни наш сънародник беше пребит жестоко и ние ще държим да получим отговори след всеобхватно и пълно разследване“, коментира Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС.

„Ние трябва да мобилизираме цялата европейска дипломация, заедно с общ фронт да защитим българите в Македония“, каза Асен Василев от „Продължаваме промяната“.

„Призоваваме също властите в Северна Македония, както и водещи политици и партии, да се въздържат от изявления и действия, които не водят до разрешаване на проблемите“, призова Кристиян Вигенин от БСП.

„Държавата е редно да отговаря на действия на друга държава, така че нека да видим докъде стига реториката, докъде стигат коментарите", заяви Елисавета Белобрадова от ДБ. 

Утре министърът на външните работи ще бъде изслушан в парламентарната комисия по външни работи.

Критично важно е отношенията между Скопие и София да се успокоят, за да могат лидерите да обсъдят спокойно и рационално пътя напред.Това каза в пред телевизия „Телма“ днес посланикът на САЩ в Северна Македония Анжела Алегер.

Един пример от българо-македонските отношения. Последната протестна нота на Скопие, изпратена до София, е заради участието на Ангел Джамбазки и Костадин Костадинов в митинг в памет на българската революционерка Мара Бунева. През годините обаче нейната плоча, разположена на река Вардар в центъра на Скопие, многократно беше чупена от неизвестни вандали.