Големият горски пожар на остров Крит продължава да бушува. Ситуацията е критична заради горещините и силния вятър. В битката със стихията досега загинаха трима огнеборци. Продължава борбата с десетки пожари и в съседна Турция.

Бурните пориви разпространиха огъня близо до популярни туристически дестинации на острова. Властите евакуираха по суша и вода стотици жители и туристи

„Беше страшно, гледахме пламъците на хълмовете над селото, а полицията и пожарникарите ни наредиха всички да си тръгваме веднага“, разказа Питър Ууд, турист от Великобритания в Гърция.

„Към 3 часа през нощта получихме предупредителен сигнал, към шест часа вече ни бяха извели до морето да ни евакуират с лодки“, разказа Кристал Маркадак, турист от Филипините в Гърция.

Десетки пожари бушуват и по турското средиземноморско крайбрежие. Пожарите наложиха частични евакуации.

Министерството на земеделието и горите съобщи, че всички огнища са под контрол, но работата до пълното им овладяване продължава.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google