Москва и Киев се обвиниха взаимно, че са предизвикали пожар на територията на окупираната от Русия атомна електроцентрала в Запорожиe.

Украйна призова жителите да запазят спокойствие. Няма признаци на повишена радиация, предава Ройтерс.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) обяви, че нейни експерти са видели гъст, тъмен дим, идващ от северната част на централата след множество експлозии.

Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия, че е причинила огън, който според него се вижда от град Никопол, който гледа към контролираната от Русия централа.

Русия твърди, че силите на Киев, че са причинили пожара, обстрелвайки близкия град Енергодар, който, подобно на централата, беше превзет от Русия скоро след нейното нахлуване през февруари 2022 г.

Руското ръководство на централата каза, че служителите на спешната помощ са овладели огъня и няма заплаха от по-нататъшно разпространение.

 

Основният пожар е бил изгасен, съобщи агенция Ройтерс.

Шестте реактора в централата, разположена близо до фронтовата линия на войната в Украйна, не работят, но съоръжението разчита на външно захранване, за да запази ядрения си материал охладен и да предотврати катастрофална авария.

В две отделни позиции Русия и Украйна твърдят, че охладителна кула на централата е била повредена. Според Москва тя не е била в експлоатация.

Международната агенция за атомна енергия посочва, че няма докладвани рискове за ядрената сигурност.

Повредената охладителна кула на АЕЦ Запорожие
Снимка: Reuters

„Екипът на МААЕ съобщи, че е чул експлозия днес по същото време, когато АЕЦ „Запорожие“ информира, че се предполага, че дрон е ударил една от двете охладителни кули на централата. За да установи степента и възможната причина за това събитие, мисията на МААЕ за подкрепа и помощ в Запорожие иска незабавен достъп до охладителната кула за оценка на щетите“, посочи генералният директор на организацията Рафаел Гроси.

АЕЦ „Запорожие“ има две охладителни кули, разположени от северната страна на охладителния басейн. Охладителните кули се използват по време на енергийна експлоатация на централата.

„Тяхната повреда не влияе пряко върху безопасността на шестте блока в затворено състояние. Въпреки това, всякакъв вид пожар на обекта или в близост до него представлява риск от разпространение на огъня и към съоръжения, които са важни за безопасността“, допълват от МААЕ.