Неизвестни до този момент факти за съдбата на българските евреи по време на Втората световна война разкриват наши изследователи от Института за исторически изследвания - БАН и Независимо историческо дружество. Те проучват документи, които се пазят в британския Национален архив.

Нашето правителство е получило предложение български евреи да се заселят в земите на тогавашна Палестина, която е била под британско владение. Това показват разсекретени архивни документи на английското посолство в Швейцария, чрез което са поддържани българо-британските дипломатически отношения по време на Втората световна война.

Британското предложение е отправено към няколко европейски страни в началото на 1943 г. - в разгара на геноцида на нацистите срещу евреите. Сред страните, които го получават е и България.

„Предложението е във време, в което принципно е невъзможно евреин да напусне Европа. 1943 година е най-мъчителната, най-кошмарната година, за евреите в Европа. Това е веднага след „окончателното решение“, когато визи за напускане на Европа почти е невъзможно да се получават“, разказва Силвия Авдала.

Британският парламент обсъжда предложенията си, като бройката на потенциалните емигранти е променяна многократно.

„През Втората световна война има опити за спасяване на евреи, като видимо от дебатите в Британския парламент, които са на 03.02.1943 г. става ясно, че официална оферта за измъкване бързо на огромна за тогавашните стандарти група от Европа е приета само и единствено от българските власти“, казва още Силвия Авдала.

В публикация във вестник „Зора“ от 3 март 1943 г. става ясно, че е постигната договорка за изселването в Палестина на 4000 възрастни и 4000 деца. Въпреки това до осъществяването на това предложение така и не се стига.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement