Гърция се приближава към нови парламентарни избори. Трета политическа сила – ПАСОК – получи вчера мандат за съставяне на правителство, но шансовете за това са малки.
Днес предстои нов кръг преговори между лидера на ПАСОК Евангелос Венизелос и на „Нова демокрация” Андонис Самарас.
Искането на лидера на ляворадикалната коалиция „Сириза” Алексис Ципрас бъдещото правителство да се откаже от споразумението с МВФ и страните от еврозоната, накара другите две основни партии да се отдръпнат. Те предупредиха, че подобно нещо ще принуди Гърция да се откаже от общата европейска валута и да се изправи пред години на бедност и изолация.
Самият Ципрас призна пред медиите, че евентуално излизане на Гърция от Еврозоната би навредило и на страната, и на Европа, като цяло. За първи път и Германия даде сигнал, че може да остави Гърция сама да решава бъдещето си в Европа.
„Гърция може да разчита на помощта на Европа, но ако не иска сама да си помогне - нищо не може да бъде направено,” коментира финансовият министър Волфганг Шойбле.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу предупреди Гърция, че ако не изпълнява ангажиментите си към Еврогрупата, ще трябва да напусне Еврозоната.
Днес усилията на ПАСОК да състави правителство продължават. Лидерът на социалистите Венизелос ще разговаря със своя колега от консервативната „Нова демокрация” Самарас. Той предлага коалиционно правителство, което да отразява дадения от избирателите мандат и с участието на политици, които се радват на доверие в обществото.
„Задачата на това правителство е да запази страната в Европейския съюз и постепенно да започне да се освобождава от споразумението с тройката-кредитори,” каза Евангелос Венизелос. На свой ред лидерът на "Нова демокрация" Андонис Самарас заяви готовността за участие на основната дясна гръцка партия в правителство на националното единство, за да може Гърция да остане в еврозоната.
Първото проучване на общественото мнение след парламентарните избори в южната съседка показва, че 63% от гърците искат да бъде съставено коалиционно правителство. Над 30% обаче се обявяват за нови избори.
Подкрепата за коалицията на радикалната левица „Сириза” се е увеличила след изборите в неделя и в момента тя е начело по популярност сред гръцките политически партии. За „Сириза” биха гласували 23,8% от анкетираните, в сравнение с 16,8% - колкото получи на изборите.
За „Нова демокрация” биха дали гласа си 17 на сто от гръцките избиратели, а за социалистическата ПАСОК ще гласува 10,8% от електората, което е по-нисък резултат от вота на 6 май. Именно заради първия тур лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос поиска членовете на политическия съвет на партията да подадат оставки. Причина за това е най-лошият изборен резултат за ПАСОК от нейното основаване през 1974 година.
Крайнодясната партия „Златна зора”, чиято расистка риторика скандализира обществото в южната съседка, би получила 5% от гласовете, сочат социологическите сондажи.