Администрацията на президента Байдън не обмисля санкции срещу българското правителство и сме убедени, че правителствата на Северна Македония и България са поели по пътя на конструктивния диалог, което ще помогне да се разрешат своевременно техните различия. Това заяви говорителят на държавния департамент Нед Прайс.
Реакцията на Вашингтон идва дни, след като конгресменът Клаудия Тени заяви в интервю за македонската редакция на "Гласът на Америка", че България се опитва да наложи своята позиция на Северна Македония и не се съобразява с призивите да се откаже от ветото си върху еврочленството на бившата югорепублика.
„Не съм сигурна дали санкциите в момента са подходящи, но те биха могли да бъдат. Това е нещо много ефективно, особено ако те продължават да създават пречки и да излъчват негативизъм спрямо Северна Македония и Албания“, заяви тогава Тени, която е бивша служителка на Генералното консулство на Югославия в Ню Йорк и понастоящем е консервативен политик от Републиканската партия, който участва в различни американо-македонски формати.
"Съединените щати силно подкрепят присъединяването на Албания и Северна Македония към Европейския съюз. Вярваме, че това ще е от полза за всички страни в региона. (...) Оценяваме силния интерес на Конгреса на САЩ по този въпрос и ще продължим да поддържаме тясна координация с Конгреса по тази тема", коментира днес Нед Прайс, цитиран от пресцентъра на американското посолство у нас.