Точно на 12 март, през 1999-та Чехия, Полша и Унгария станаха първите страни от бившия "Източен блок", които се присъединиха към Алианса.

Пред bTV посланикът на Чехия в България определи НАТО като надежда за сигурност за държавите от Източна Европа.

Снимка: bTV

Мирослав Томан смята, че всички съюзници в Алианса заедно взимат решение как военният съюз да отговори на провокациите на Москва и на войната в Украйна. По думите му партньорите в НАТО нямат единно становище по спорния въпрос трябва ли Европа да изпрати и войски в Украйна, освен оръжие, боеприпаси и техника, с която подпомага Киев от началото на войната.

Интервю на посланика на Чешката република за bTV Новините.

Изложбата е посветена на 25 години Чехия в НАТО. Какво е значението в момента за Алианса и за всяка една държава членка на Алианса  да бъде част от този отбранителен съюз?

За нас днешният ден 12 март означава точно 25 години от влизането на държавата ни в НАТО. За нас това е голяма стъпка след падането на „Желязната завеса“ и е сбъдване на нашите надежди за сигурност.

Снимка: bTV

Казвате „надежда за сигурност“. Необходимо ли е според Вас тази надежда да продължи да се разширява и за други държави? Чествахме и официалното присъединяване на Швеция към Алианса. Става ли НАТО по-силен, особено в Източна Европа?

Мисля, че събитията от началото на руската инвазия в Украйна показват, че НАТО трябва да се разширява и в бъдеще. Неслучайно има аналогия между нашия съюз и логото на френските мускетарите - "един за всички, всички за един".

Не можем да оставим сама Украйна да се справя с несправедливата агресия на Русия. Нямаме никаква гаранция, че това няма да застигне и друга държава. Това е въпрос на сигурност за всички нас. Трябва да продължим да стоим зад Украйна, защото тя сама няма да се справи с тази абсолютно неоправдана агресия на Русия. Те воюват и за нас.

Възможно ли е някоя държава от НАТО да реши да изпрати войски?

Досега всички държави са взимали общо решение по такива глобални въпроси заедно. Мисля, че това няма да се промени.

Очаквате ли скоро едната от двете страни да направи крачка назад или пък другата - крачка напред и да каже "нека да седнем и да преговаряме". Първите преговори се провалиха в Турция. Очаквате ли да седнат на една маса украинците и руснаците?

Всички ние желаем да се възстанови мира в Украйна. Но смятам, че това е въпрос на решение на украинците да пристъпят към преговори. Никой не може да отговори вместо тях.