В южното британско пристанище Портсмут се проведоха възпоменателни церемонии по случай 75-годишнината от началото на съюзническия англо-американски десант от другата страна на Ламанша, в Северозападна Франция, с който бе открит вторият фронт срещу нацистка Германия през Втората световна война.

Десантът започва през нощта срещу 6 юни 1944 г. именно от Портсмут.

Снимка: EPA

Към около 300 ветерани, участвали в мощната военна операция, се присъединиха британската кралица Елизабет Втора, президентът на САЩ Доналд Тръмп, други лидери от съюзнически страни по време на войната, както и германската канцлерка Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон.

Високите гости станаха на крака и аплодираха, когато малък отряд от ветерани на преклонна възраст застана в средата на сцената.

Снимка: EPA

Церемониите започнаха със спомени на участници в морския десант, които бяха прожектирани на огромен екран. Така бе почетена паметта за хилядите жертви, дадени в рискованата операция.

Множеството, събрало се за церемонията извън периметъра за сигурност, приветства лидерите и сред тях британската кралица, която е ветеран от войната и е служила като автомеханик.

Кралицата благодари лично, нещо необичайно за коронована особа, на ветераните за тяхната саможертва по време на десанта.

Снимка: EPA

"Когато присъствах на възпоменателните прояви по случай 60-ата годишнина на десанта, някои мислеха, че това може да е последното подобно събитие. Но военновременното поколение - моето поколение, е жилаво и се радвам днес да съм с вас в Портсмут", каза 93-годишния монарх в краткото си обръщение на церемонията.

Кралицата похвали "стотиците хиляди млади войници, моряци и пилоти, които потеглиха от тези брегове в името на свободата".

Лидерите на държавите съюзници през войната четоха откъси от писма на участници в десанта. Британската министър-председателка Тереза Мей прочете част от писмо, писано на 3 юни 1944 г. от загиналия в деня след десанта капитан Норман Скинър от Кралския логистичен корпус до съпругата му. "Въпреки че бих дал всичко да съм с теб, досега не съм почувствал никакво желание да се отклоня от работата, която трябва да свършим".

Снимка: EPA

Френският президент Еманюел Макрон чете от от писмо, изпратено от младия боец от Съпротивата Анри Фьорте, преди да бъде екзекутиран на 16-годишна възраст, който е написал: "Предстои ми да умра за страната си. Искам Франция да е свободна, а французите да са щастливи".

Канадският премиер Джъстин Трюдо чете от писмо на подполковник Сесил Мерит - първия канадец, получил медал за храброст за командването на внезапното нападение в Диеп през 1942 г.

Снимка: EPA

Американският президент Тръмп прочете молитва, която предшественикът му Франклин Рузвелт е включил в обръщението си по радиото на 6 юни 1944 г.,излъчено докато американските и съюзническите сили преминават Ламанша.

В цитата, прочетен от Тръмп, се казва: "Всемогъщи Боже, нашите синове, гордостта на нацията ни, днес започнаха велико начинание, борба за запазване на нашата република, на нашата религия и нашата цивилизация и освобождение на страдащото човечество".