Петият президент на Украйна даде ексклузивно интервю през bTV.  За българската помощ и за знаците от посещението на премиера ни в Киев с Петро Порошенко разговоря Гергана Венкова.  

До скоро конкуренти, днес Порошенко и Зеленски са рамо до рамо в обща битка.

Тази седмица президентът Зеленски призова лидерите в Давос за максимум санкции срещу Русия. За какви санкции говори той?

За да се въздаде мир, се нуждаем от три неща: оръжия, оръжия…и оръжия. Това е краткият път. Първият вид оръжия: това са оръжията за защита, които могата да увеличат ефективността на украинската армия. Вторият вид: ембарго и санкции.  А оръжия №3: Това е депутинизацията на Русия, на Европа и на света. В момента очакваме шестия пакет санкции на Европейския съюз.

България не разреши официално изпращане на оръжия за Украйна, но обеща да ремонтира повредено военното оборудване. Това достатъчно ли е?

Мисля, че България има уникални технологии за възстановяване и ремонт на украинските танкове, бивши съветски танкове, които могат да бъдат доставени в България, за да бъдат обновени и модернизирани така, че да ни бъдат полезни в битката. Винаги можем да намерим начин, по който да си сътрудничим. Ние не се интересуваме от изключения като това, че България няма да ни доставя оръжия. България е наш приятел.

Цялото интервю на Гергана Венкова с Петро Порошенко - гледайте утре в „Тази сутрин“ по bTV.

  • "Благодарение на теб знаем какво е истински приятел на Украйна": Зеленски се срещна с Шон Пен
  • Румъния вдигна два изтребителя заради засечени въздушни цели по границата с Украйна
  • Унгария върна двата конфискувани бронирани банкови автомобила на Украйна, но задържа златото и парите, които бяха в тях
  • „Много добър разговор“: Доналд Тръмп и Владимир Путин са говорили близо час по телефона
  • Партията на Виктор Орбан предложи украинското злато и 82 млн. долара да бъдат конфискувани
  • Тръмп е дал заповедта за атаката срещу Иран ден преди ударите. САЩ признават, че ще отнеме време постигането на целите
  • Зеленски: Русия се готви за нови атаки срещу инфраструктурата и водоснабдяването в Украйна
  • Русия прие гаранциите за сигурността на Украйна по плана на САЩ
  • Русия и Украйна се съгласиха за локално спиране на огъня в Запорожие
  • Владимир Путин обвини Украйна в опит да торпилира мирния процес