Тройката кредитори от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд предлага Гърция да увеличи работната седмица, работния ден и да намали вноските за социално осигуряване. Неофициалното предложение беше публикувано от вестник "Вима".

То е изпратено чрез имейл до гръцките министерства на финансите и на труда.

Предложенията за гъвкаво работно време, които създават най-голяма полемика, включват удължаване на работната седмица до 6 дни, удължаване на работния ден, обезщетенията при уволнение да се съкратят наполовина, както и периодът на предизвестието.

Друго предложение е да се намали вноската към Социалното осигуряване, която сега се плаща от работодателя за всеки работник. Предложението идва в момент, когато властите в Атина се оплакват от затруднения при събирането на тези вноски.

За първи път, макар и неофициално, кредиторите говорят за намаляване на данъците за хората на твърда работна заплата с около 5 процента. В момента по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Гърция е една от страните с най-висока данъчна ставка върху заплатите.

През май безработицата в Гърция достигна 23,1%, а при младежите под 25 години засяга 54,9%. Икономистите отчитат и сериозен спад на покупателната способност на гръцките работници.

Инспекторите на "Тройката" са в Гърция от миналата седмица, но ръководителите на мисията ще пристигнат този петък, за да обсъдят с гръцкото правителство новия план за икономии, с който страната трябва да спести 11,6 милиона евро.

"Тройката" трябва да одобри новите бюджетни съкращения, преди европейските партньори да одобрят следващият транш от 31 милиона евро от втория спасителен пакет за Гърция.

Гръцкия премиер Андонис Самарас поиска удължаване на периода за постигане на целите с две години - до 2016 г., но германският канцлер Ангела Меркел настоява, че страната трябва да изпълни ангажиментите си в срок.