Болниците в засегнатите от земетресението в Турция градове продължават да работят при пълен капацитет. Лечебното заведение в Искенденрун е първото, което приема пострадали в деня на земетресението.
Две седмици по-късно основните предизвикателства пред лекарите са пациентите с все още неустановена самоличност, както и инфекциите, които възникват две седмици след труса.
Д-р Емин Турхан е главен лекар в болницата в Искендерун. В деня на труса през неговата операционна минават над 1500 от ранените.
„Повечето от тях имаха нужда от спешни операции на важни органи, но загубихме много хора. Не можехме да напишем техните имена. Повечето нямаха близки, нямаха документи“, казва той. Вече две седмици д-р Емин работи без почивен ден, защото иска да помага.
„Ние имаме 2010 стаи и всички са пълни. Преди бедствието пациентите си плащаха, но сега не взимаме никакви пари от тях. Просто искаме да помогнем без пари, защото всички те са наше семейство“, допълни лекарят.
Главният лекар се опасява, че в градовете предстои на вълна от инфекции, тъй като хората без дом нямат топлина и защита.
При пациентите е и д-р Мустафа Каян. Признава, че заради многото ранени ситуацията в болниците е тежка.
„Имаме няколко болници тук в Антакия, но някои от лечебните заведения бяха унищожени. В първите дни ние работихме координирано извън града в близките провинции и техните болници като Адана, но навсякъде напливът е голям“, обясни той.
И макар леглата да са запълнени, недостиг на лекарства и консумативи няма. Над 46 хиляди са жертвите в Турция и Сирия след земетресенията.