България е една от държавите с най-голям дял на използван за огрев добив на дървесина. През миналата година дърводобивът у нас е бил малко над 6 милиона кубични метра, сочат данни от анализ на Евростат за потреблението на дърва в ЕС. За индустриална дървесина в България са били използвани 54% от дървата, а за огрев - 46 на сто.

Според европейската статистика най-много дървен материал в ЕС за миналата година се е добивал в Норвегия - около 72 млн. куб. метра, като близо 90 на сто от него там е отивал за индустриална дървесина и едва 10 на сто - за отопление с дърва. Подобно е и положението във Финландия - там са били добити 50 млн. куб. метра дървесина, като само една десета е отишла за отопление.

Други страни със значителен дърводобив са Германия (20 на сто за горене) и Франция (45 на сто за горене). Тези четири държави-членки съставляват повече от половината от общия добив на дървесина в Общността.

Според анализа на Евростат повече от три четвърти от възобновяемата енергия се е добивала от дърва в няколко европейски страни - Естония (96 на сто), Литва (88 на сто),
Финландия (85 на сто), Латвия (78 на сто), Унгария (77 на сто).

Най-нисък дял от потреблението на дървесина като източник на възобновяема енергия е отчетен в Кипър (13 на сто) и Италия (24 на сто). Най-нисък добив на дърва като цяло е отчетен в Испания и Холандия - по 1,2 на сто.