Полицията в Берлин не издирва заподозрени след експлозията на най-големия цилиндричен аквариум в света и предупреждава обществеността за фалшив туит, който според нея внушава, че става въпрос за планирана атака, пише Би Би Си.
При пръскането на аквариума се разляха един милион литра солена вода, която наводни хотела и близките улици. Стотици риби загинаха, а двама души бяха ранени.
Инспекторите вече обявиха сградата за безопасна. В петък полицейски източник заяви пред местните медии, че няма доказателства, че взривът в аквариума, висок 15,85 м, е бил резултат от целенасочена атака.
Те също така се обърнаха към социалните медии, за да опровергаят туит от фалшив акаунт, който моли обществеността за помощ при издирването на заподозрени, свързани с инцидента.
В „Туитър“ от истинския акаунт на берлинската полиция се казва, че тя "изрично се разграничава" от фалшивия пост и моли хората да не го разпространяват.
Продължава разследването на точната причина за експлозията, но има предположения, че ниските температури, които през нощта в петък паднаха до -6 градуса, може да са причинили пукнатина в резервоара.
Берлинският сенатор по вътрешните работи Ирис Шпрангер заяви пред информационната агенция ДПА, че първите признаци сочат, че причината е "изхабяване на материала".
AquaDom е открит през декември 2003 г. и получава рекорд на Гинес за най-голям цилиндричен аквариум в света.
По данни от времето на изграждането му построяването му е струвало около 12,8 млн. евро. За последен път е ремонтиран през 2020 г.
Хотелът, в който е бил аквариумът, е затворен за неопределено време, а гостите му са преместени.
Въпреки че по-голямата част от 1500-те риби, отглеждани в аквариума, са загинали при експлозията, някои от тях са успели да оцелеят и са били пренесени другаде.
Стотици други риби, които са били държани в мазето с цел размножаване, също са били изложени на риск от прекъсването на електрозахранването, последвало инцидента, но и те вече са преместени на безопасно място.
Групата за защита на правата на животните "Помощ за животните в нужда" започна онлайн петиция, в която настоява да не се допуска изграждането на нов аквариум.