Обявиха извънредно положение в тайландската столица Банкок заради мощното земетресение, разтърсило Мианма по-рано днес и усетено силно и в Тайланд и в части на Китай, предаде Франс прес.
Трусът предизвика рухването на 30-етажна новострояща се сграда в Банкок. Според полицията под отломките са затрупани десетки работници и е започнала спасителна операция. По данни на обекта е имало 43-ма работници.
Според свидетели на Ройтерс сградата е била превърната в развалини, след като в тайландската столица са били усетени трусове, а сградите в централната бизнес зона са се люлеели.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Летището на Банкок продължава да приема самолети, но е променен заходът при кацане след труса.
Земетресението беше с магнитуд 7,7. Според данните от Европейския сеизмологичен център е последвал трус от 6,4, след което още няколко земетресения с магнитуд между 4 и 5.
Трусът е бил усетен в четири тайландски провинции освен в Банкок, сред които е популярната туристическа дестинация Пукет, съобщават тайландските медии.
Земетресението е усетено и в Китай, и във Виетнам, като според китайски сеизмолози магнитудът му е бил дори 7,9.
Голяма болница в столицата на Мианмар - Найпидо, съобщи, че е започнала да приема много пострадали в резултат на катастрофалното земетресение.
Представител на болничното ръководство разказва, че ранените се трупат пред входа на спешното отделение на болничното заведение, придружавани от техни близки. Трусът предизвика разрушения в Найпидо.
Хунтата в Мианмар призова за помощ международната общност. Индия вече предложи помощ.
Ръководителят на хунтата Мин Аун Хлайн посети болницата, в която бяха докарани много ранени. Мианмар е обхваната от гражданска война и много райони не са лесно достъпни.
„Сърцата и мислите ни са с хората в Мианмар и Тайланд след днешното мощно земетресение“, написаха от българското МВнР.
Трусовете в Мианмар - относително чести
Земетресенията са относително чести в Мианмар, където шест силни труса бяха с магнитуд от или над 7 в периода 1930-1956 г. близо до разлома на Сагайнг, който прекосява страната от север на юг, припомня БТА.
През 2016 г. трус с магнитуд 6,8 разтърси древната столица Баган, в Централна Мианма, като тогава имаше три жертви в резултат на рухването на стени на храм. През ноември 2012 г. земетресение с магнитуд 6,8 разлюля централната част на страната и загинаха 28 души, а стотици бяха ранени.
Лошите конструкции на сградите, недостигът на здравни грижи в селските райони, анархичното урбанистично развитие превърнаха градовете в Мианма в особено уязвими в случай на природни бедствия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK