Силно земетресение бе усетено в столицата на Тайланд, Банкок, предадоха световните агенции. Епицентърът на труса обаче е в Мианмар. Американският Геоложки институт съобщава за магнитуд 7,7.

Епицентърът е бил в северозападната част на Мианмар. Институтът също съобщава за дълбочина на труса от 10 километра.

Според Германския геофизичен институт, който също говори за магнитуд 7,7, трусът е бил на около 50 километра източно от град Монива, в централната част на Мианмар, предаде Асошиейтед прес.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според Европейско-средиземноморския сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 7,3, а епицентърът е бил на 33 километра югозападно от град Мандалай в Мианмар, в който живеят около 1,2 милиона души. Трусът е бил на дълбочина от 10 километра. 

Потребител в Х публикува видео, на което пише: "Басейн на покрив се превръща във водопад по време на земетресението в Банкок."

Видеа в социалните мрежи показва момента, в който новостроящ се небостъргач в Банкок рухва в резултат на силното земетресение. 

Засега няма данни дали под развалините има жертви. 

Кадрите в социалните мрежи показват многоетажна строяща се сграда с кран над нея, които рухват насред облак прах, докато минувачи крещящ и бягат панически.

Полицията каза, че няма представа колко работници може да са били на обекта, намиращ се близо до популярния пазар Чатучак в Банкок.

Снимки показват стотици хора, които са излезли по улиците. Автомобили са блокирали движението. Има и други срутени сгради.

Силният трус, последван от няколко вторични, бяха усетени в много райони на Тайланд и в Китай, обобщават световните агенции.

В столицата на Мианмар - Найпидо, пътищата са се деформирали в резултат на земетресението. Има и разрушения в жилищни сгради.

Снимка: Ройтерс

В Банкок земетресението предизвика паника и бяха евакуирани офиси и магазини. Частично беше преустановено и движението на метрото.

Тайландското правителство се събра на спешно заседание заради земетресението.

Според Китайската сеизмологична агенция трусове са били усетени и в югозападната китайска провинция Юнан, а първоначалното земетресение в Мианма е било с магнитуд 7,9.

„Сърцата и мислите ни са с хората в Мианмар и Тайланд след днешното мощно земетресение“, написаха от българското МВнР.

Земетресенията са относително чести в Мианмар, където шест силни труса бяха с магнитуд от или над 7 в периода 1930-1956 г. близо до разлома на Сагайнг, който прекосява страната от север на юг, припомня БТА.

През 2016 г. трус с магнитуд 6,8 разтърси древната столица Баган, в Централна Мианма, като тогава имаше три жертви в резултат на рухването на стени на храм. През ноември 2012 г. земетресение с магнитуд 6,8 разлюля централната част на страната и загинаха 28 души, а стотици бяха ранени.

Лошите конструкции на сградите, недостигът на здравни грижи в селските райони, анархичното урбанистично развитие превърнаха градовете в Мианма в особено уязвими в случай на природни бедствия.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK