Служител на ООН, заразен с ебола, е починал в болница в Германия, предадоха световните агенции. Става дума за 56-годишен судански лекар, работил на мисия в Либерия.
В четвъртък Федералната република го прие за лечение в болница в Лайпциг, но лекарите там не успяха да се преборят за живота му.
От болницата съобщиха, че пациентът е починал "вследствие на тежката инфекциозна болест, въпреки интензивните медицински грижи и усилията на персонала", предаде Асошиейтед прес.
Мъжът дал положителен резултат за ебола на 6 октомври, което накарало мисията на ООН в Либерия да постави 41 свои членове, за които е възможно да са имали контакт с него, под "строго медицинско наблюдение".
Суданският лекар е третият пациент, заразен с ебола, когото Германия е приела досега. На 4 октомври първият болен - сенегалски екперт от Световната здравна организация, излезе оздравял от болница в Хамбург. Друг болен - угандийски лекар, работещ за италианска хуманитарна организациа, се лекува от 3 октомври в болница във Франкфурт.
Германия е една от многото западноевропейски държави, които приеха на своя територия болни от ебола. Само в Испания обаче заразата се разпространи на местна почва. Там в болница остава медицинската сестра Тереса Ромеро. Нейният съпруг хвърли обвинения към испанските власти, че пращат медиците на борба с тропическата болест, без да са ги обучили.
Подобни мнения се чуха и в Съединените щати. Негодуванието се появи, след като медицинската сестра Нина Фам от Далас се зарази с ебола, докато се грижеше за покойния пациент Томас Ерик Дънкан. 26-годишната жена е в стабилно състояние. направено й е кръвопреливане от доктор Кент Брантли, който се пребори с болестта и се смята, че организмът му е развил антитела срещу вируса.
Епидемията уби повече от 4000 души - най-вече в Либерия, Сиера Леоне, Гвинея и Нигерия, от март насам.
Световната здравна организация я описва като "най-тежката и извънредна здравна ситуация в новата история".
САЩ и Великобритания са сред страните, въвели сканиране по летищата.