Бившият външен министър на Италия Франко Фратини е починал на 65-годишна възраст, съобщи снощи новинарската агенция АНСА, цитирана от ДПА. По информация на медии политикът е бил болен от известно време и е починал в болница в Рим.
Той е министър на външните работи на Италия от 2002 г. до 2004 г., както и от 2008 г. до 2011 г. - и в двата случая по време на управлението на тогавашния министър-председател Силвио Берлускони.
От 2004 г. до 2008 г. Фратини е европейски комисар по въпросите на правосъдието, свободата и сигурността в Европейската комисия. От януари 2022 г. той е председател на Държавния съвет на Италия.
Франко Фратини - един изтънчен и балансиран политик, дипломат и държавник
Със смъртта на Франко Фратини италианската политика губи един елегантен, изтънчен, учтив и балансиран политик, дипломат и държавник. Новината опечали италианските политически среди. Фратини рядко говореше за личния си живот и не обичаше да излага личните си проблеми на показ за разлика от други политици. Според италиански медии той е имал тумор, но не се уточнява какъв, пише БТА.
Франко Фратини е роден на 14 март 1957 г. в Рим. През 1979 г. завършва право в престижния римски университет „Ла Сапиенца”. Още от рано паралелно с правото се захваща и с политика. Първо е главен секретар на младежката организация на Италианската социалистическа партия – Италианска младежка социалистическа федерация. Бил е и член на Италианската социалистическа партия, разпусната през 1994 г. След кратък период като независим политик Фратини се присъединява през 1996 г. към новата по онова време в италианския политически пейзаж десноцентристка партия „Форца Италия”, основана от милиардера Силвио Берлускони. После става част и от новата формация на Берлускони – „Народ на свободата”, в която се влива „Форца Италия”. През 2013 г. Фратини обаче преминава в редиците на новата партия „Граждански избор”, основана от бившия еврокомисар, сенатор и премиер Марио Монти. Партията обаче просъществува за кратко и е разпусната през 2019 г.
Паралелно с това Фратини заема и различни постове като юрист, сред които юристконсулт на министерството на държавната хазна и юридически съветник на заместник-премиера Клаудио Мартели във второто правителство на Джулио Андреоти. Фратини е бил и депутат, а в периода септември 1996 г. – май 2001 г. е председател на парламентарната Комисия за контрол на тайните служби.
Фратини е заемал и няколко министерски поста. Бил е на два пъти министър на държавната администрация в правителствата на Ламберто Дини и второто правителство на Силвио Берлускони. На два пъти е бил и министър на външните работи във второто и четвъртото правителство на Силвио Берлускони. В периода ноември 2004 г – май 2008 г. е бил и европейски комисар, отговарящ за правосъдието, свободата и сигурността и заместник-председател на Европейската комисия, ръководена по онова време от Жозе Мануел Барозу.
От януари на настоящата година той заемаше поста на председател на Държавния съвет на Република Италия – висш юридическо-административен орган, който консултира правителството, парламентарните камари и областните администрации и който също така има и юридически функции.
Името на Франко Фратини бе споменавано сред тези на най-подходящите кандидати за италианския президентски пост миналата зима, когато италианският парламент гласуваше за нов държавен глава – вот, който в крайна сметка обаче доведе до преизбирането на поста на Серджо Матарела. Смяташе се, че след изтичане на втория мандат на Матарела Фратини би бил един от подходящите кандидати за наследяване на президентския пост.
Кончината на Франко Фратини предизвика много реакции от италиански политици
„Дълбоко опечален съм от смъртта на Франко Фратини, председателя на Държавния съвет. Неговата кончина лишава Републиката от един открояващ се протагонист, който в тези години имаше важен принос за живота на нашите институции. В парламента, начело на важни министерства, като част от Европейската комисия, начело на авторитетния Държавен съвет и в политическия, културния и административния си ангажимент, присъствието на Фратини винаги е било ценено от всички в голяма степен”, се казва в изявление на президента на Италия Серджо Матарела.
„Франко Фратини беше един учтив и интелигентен човек, той служеше на институциите. Той беше мой приятел”, се казва в кратко изявление на италианския премиер Джорджа Мелони.
„Напусна ни един голям държавен служител, с когото съм споделял толкова много важни моменти в италианската политика”, заяви италианският външен министър Антонио Таяни.
„Сбогом Франко. Ти ни напускаш в най-специалната и невероятна нощ на годината, може би защото винаги си бил една специална и невероятна личност”, каза италианският министър на отбраната Гуидо Крозето.
„Страната изгуби един голям човек, един голям държавник, който служеше на институциите с професионализъм и чест. Нека Бог го приеме с всички почести, които той заслужава”, заяви Джанкарло Иноченци Боти, бивш заместник-държавен секретар по въпросите на комуникациите във второто правителство на Берлускони.
Председателят на италианския Сенат Иняцио Ла Руса отбеляза, че Фратини е бил един добър човек, който е оставил толкова много добри спомени у хората, които са работили с него. Председателят на италианската Демократическа партия Енрико Лета определи кончината на Фратини като ненавременна и като много тъжно събитие.
„Франко Фратини беше един истински държавен служител, в Италия и в чужбина, където беше ценен от всички заради компетентността, с която изпълняваше ролята си в Европейската комисия и на министър на външните работи. Винаги ще си спомням неговата голяма способност да разрешава с усмивка сложните проблеми, лекотата, с която влизаше във всяка отредена му роля и уважението, което той пораждаше. Той ще ми липсва, на мен и на всички, които имаха късмета да могат да работят с него”, заяви бившият италиански премиер и настоящ сенатор Силвио Берлускони.
Италианските политици и анализатори са единодушни в позицията си, че името на Франко Фратини ще се асоциира винаги с онзи род политика, в която доминира учтивостта и елегантността, докато гафовете и непремерените реакции и изказвания отсъстват.